08/10/2022
West Side B.C 16 11 19 15 - 61 -
Ανακασιακός 7 11 18 11 - 47 -

West Side Winners!

Πρεμιέρα με το δεξί για τους West Side στο Basketaki Rebound League, καθώς για την πρώτη αγωνιστική κέρδισαν τον Ανακασιακό με 61-47 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι West Side, καθώς με δύο τρίποντα του Μπελεχάκη, ένα του Τριανταφυλλίδη και άλλο ένα του Γαλανόπουλου, προηγήθηκαν με 16-7. Ο Κατσίκας από την περιφέρεια και ο Κοζαλάν μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να οδηγούν το παιχνίδι, βρέθηκαν μέχρι και στο +16, 25-9, και με ακόμη 4 πόντους του Τριανταφυλλίδη, 4 του Τσούλφα και καλάθι του Αθανασιάδη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 27-18. Το μόνο που κατάφερε ο Ανακασιακός πριν την ανάπαυλα ήταν να μειώσει στους 9, με τους Μακρή και Αλεξίου να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους έκαστος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου ηγέτη τον Τσούλφα με 9 πόντους, οι West Side διατήρησαν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους με 46-36. Ο Κάρλος με 10 πόντους ήταν αυτός που πετούσε φωτιές για τους φιλοξενούμενους στο τρίτο δεκάλεπτο, 4 πόντους είχε ο Τζομπανάκης και ένα τρίποντο ο Μακρής. Σκορ τρίτης περιόδου 46-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Δυτικοί" κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με δράστες στην επίθεση τους Τσούλφα, Αθανασιάδη και Γαλανόπουλο, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 61-47! Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι ασπρόμαυροι να γυρίσουν το ματς, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Τζομπανάκη και Μακρή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/30 βολές, 16/41 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/17 βολές, 12/41 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Betsson mvp των West Side ο Τσούλφας με 18 πόντους (double-double), έχοντας 6/16 βολές και 6/14 δίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για τον Anacasiako ο Μακρής με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 2/5 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

West Side (Μπελεχάκης): Αδελφόπουλος, Αθανασιάδης 14, Αλεξανδρόπουλος 2, Γαλανόπουλος 8 (2), Ελμενσάουι, Μπελεχάκης 6 (2), Τριανταφυλλίδης 10 (1), Τσούλφας 18, Φρονιμόπουλος 3

Ανακασιακός (Χαλεπάκης): Αλεξίου 4, Κάρλος 11 (2), Καμζέλας, Κατσίκας 3 (1), Κοζαλάν 2, Μακρής 14 (2), Ξεΐνης 2, Μπαλός 3, Τζομπανάκης 8

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των West Side μέσα στην ρακέτα!