22/10/2023
Sugar Mountains 14 14 21 22 - 71 -
Valhalla Phantoms 18 4 13 18 - 63 -

Winner Mountains!

Την πρώτη τους νίκη στην Development League πέτυχαν οι Sugar Mountains, αφού επικράτησαν των Valhalla Phantoms στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες παρά τις απουσίες τους να παίζουν όμορφο μπάσκετ και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 14-18 χάρη στα καλάθια των Κρινή, Τσινιόκα και Κυριακουλάκου. Από την περιφέρεια απείλησαν κυρίως οι γηπεδούχοι και συγκεκριμένα με τους Μπενέκο, Β. Μπάρλα και Αλράτζαμπι.

Οι Sugar Mountains προσαρμόστηκαν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήραν σκορ από τους Μπενέκο, Β. Μπάρλα και Κούτρα και έκαναν την ανατροπή (28-22). Οι φιλοξενούμενοι "κόλλησαν" στην επίθεση, έκαναν πολλά λάθη και μπήκαν σε βαθύ προβληματισμό εν όψει συνέχειας.

Οι γηπεδούχοι έχοντες την ψυχολογία με το μέρος τους και τους Μπενέκο, Al Rajabi σε εξαιρετική κατάσταση, κυριάρχησαν στο παρκέ, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +14 (49-35) και έκαναν τεράστιο βήμα για τη νίκη. Τα δίποντα του Τσινιόκα και το τρίποντο του Γεωργακά ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι Phantoms στο τρίτο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι "έσφιξαν" την άμυνά τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, πίεσαν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του παρκέ και έριξαν την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη γι' αυτούς. Οι Μπενέκος και Al Rajabi έβαλαν τα σουτ όταν η μπάλα "έκαιγε" και χάρισαν την πρώτη νίκη στην ομάδα τους.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Θ. Μπάρλας με double double και 12 πόντους (3/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/8 βολές, 13 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/38 δίποντα, 10/31 τρίποντα και 11/26 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/57 δίποντα, 1/21 τρίποντα και 12/18 βολές. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Sugar Mountains (Θ. Μπάρλας): Al Rajabi 19 (2), Β. Μπάρλας 9 (1), Μπενέκος 22 (4), Αλράτζμπι 8 (2), Θ. Μπάρλας 12 (1), Κούτρας 1

Valhalla Phantoms (Γεωργακάς): Γεωργακάς 7 (1), Σαμπάνης 2, Κρινής 19, Κυριακουλάκος 16, Τσινιόκα 17, Κοκολας 2

Τι μας άρεσε: Η συγκλονιστική εμφάνιση των νικητών και το πάθος που έβγαλαν στο παρκέ.