11/03/2023
Μίνωες 9 13 15 10 - 47 -
Wolves 18 16 11 9 - 54 -

Wolves από τα παλιά!

Το βράδυ του Σαββάτου στο Athens Sports Hall είχαμε ντέρμπι ουραγών στον 4ο όμιλο της Evolution League με τους Wolves να επικρατούν για δεύτερη φορά φέτος των Μινώων με 47-54. Έκτη νίκη για τους Λύκους, δωδέκατη ήττα για τους Μίνωες με τις δύο ομάδες να βρίσκονται με το ένα πόδι στην Development League. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι μετέπειτα νικητές, καθώς με καλάθια των Παναγιωτόπουλου (6π.), Φιλοκώστα (4π.), Παπαευσταθίου (3π.), Δασκαλούδη (3π.) και Καρατζά (2π.) προηγήθηκαν με double-score 9-18. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Μίνωες, παρά την προσπάθεια των Γκατζιά (3π.), Παγώνα (2π.), Παπαστάμου (2π.) και Αλτσαντζή (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-18.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν αρκετά πιο ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-16 και τους Wolves να διατηρούν τα ηνία, χάρη στους Παναγιωτόπουλο (5π.), Καρατζά (4π.), Φιλοκώστα (4π.) και Μεϊκόπουλο (3π.). Από πλευράς γηπεδούχων οι Αλεξόπουλος (4π.), Αλτσαντζής (4π.), Βλάχος (2π.) και Παγώνας (2π.) τράβηξαν κουπί, όμως οι Μίνωες πήγαν στην ανάπαυλα με -12. Σκορ ημιχρόνου, 22-34.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Παπαστάμου παρουσιάστηκε βελτιωμένη σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου, αφού οι Παγώνας και Αλτσαντζής άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη, οι Wolves απάντησαν με Φιλοκώστα (5π.), Δασκαλούδη (4π.) και Καρατζά (2π.), χάνοντας όμως το διψήφιο προβάδισμα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Μίνωες πάλεψαν για να επιστρέψουν, όμως οι Wolves διατηρώντας τη συγκέντρωσή τους, βρήκαν τον τρόπο να διαχειριστούν την κατάσταση και να φτάσουν τελικά στη νίκη με 47-54.

Στο τέλος του αγώνα, οι Μίνωες είχαν 16/47 δίποντα, 3/23 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 6 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Wolves είχαν 15/43 δίποντα, 6/22 τρίποντα και 6/10 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Φιλοκώστας με 13 πόντους και double-double, έχοντας 5/13 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Αλτσαντζής με 17 πόντους και double-double, έχοντας 4/16 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 2 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλεξόπουλος Α., Αλεξόπουλος Ν. 6, Αλτσαντζής 17 (3), Βλάχος 2, Γκατζιάς 3, Κυριακόπουλος 3, Μπαχάς, Παγώνας 14, Παπαστάμος 2.

Wolves (Τύρος): Δασκαλούδης 9, Καρατζάς 10, Μεικόπουλος 3 (1), Παναγιωτόπουλος 14 (4), Παπαευσταθίου 5 (1) ,Τύρος, Φιλοκώστας 13.

Τι μας άρεσε: Κάποιες θεαματικές φάσεις που μας προσέφεραν οι δύο ομάδες.