26/06/2022
Harlems 20 25 30 25 - 100 -
LazerWolves 12 11 15 23 - 61 -

Ώρα playoff για τους Harlems!

Την τρίτη θέση του τρίτου ομίλου της Summer Development League κατέκτησαν οι Harlems, καθώς για την έβδομη και τελευταία αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Lazers με 100-59 στον Κολωνό, ωστόσο έχασαν την πρωτιά στην τριπλή ισοβαθμία με San Andreas και Pressof, που τερμάτισαν στην πρώτη και δεύτερη θέση, αντίστοιχα. Έτσι, η παρέα του Ρουσιώτη θα βρει στον δρόμο της τους Buzzer Eaters!

Από πολύ νωρίς οι Harlems έριξαν γερές βάσεις για την νίκη, καθώς με 8 πόντους του Κοψιδά, 4 του Σιάμου και 4 του Καρρά, προηγήθηκαν με 14-0 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8, 20-12. Ο Ανδρώνης με 7 πόντους, ο Παπαθωμάς με ένα τρίποντο και ο Τύρος με 2 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 10 πόντους του Δαμίγου, 8 του Merkevicius και 5 του Κοψιδά, ξέφυγαν στους 25, 45-20. Το σκορ του πρώτου μέρους, 45-23, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Lazers ο Βέλλης από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 4 πόντους πέτυχε ο Ανδρώνης και 2 ο Τιμημένος.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Harlems, αφού με ακόμη 10 πόντους του Merkevicious, 8 του Κοψιδά, 5 του Καρρά και 5 του Σιάμου, έφτασαν στο +36, 75-39. Ο Ανδρώνης συνέχιζε να παλεύει για τους φιλοξενούμενους και στο τρίτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας ακόμη 10 πόντους, ενώ 4 είχε ο Παπαθωμάς. Σκορ τρίτης περιόδου 75-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Αμερικανοί συνέχιζαν να παίζουν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και με τους Κοψιδά, Merkevicius, Δαμίγο και Μωυσίδη να πετούν φωτιές, έφτασαν εύκολα στη νίκη με το εντυπωσιακό 100-59! Για τους Lazers στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Ανδρώνης, Τύρος, Βέλλης, Αντωνακόπουλος και Τιμημένος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/8 βολές, 43/72 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Πήραν 65 ριμπάουντ, έδωσαν 32 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/1 βολή, 12/36 δίποντα και 12/40 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Harlems ο Merkevicius με 24 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή, 12/16 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 24 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Lazers ο Τύρος με 8 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Harlems (Ρουσιώτης): Κοψιδάς 29, Μουρτίογλου 2, Ρουσιώτης 3 (1), Σιάμος 9 (1), Καρράς 9 (1), Μωυσίδης 4, Δαμίγος 20, Merkevicius 24

Lazers (Αντωνακόπουλος): Ανδρώνης, Μοσχάκης, Παοαθωμάς 9 (1), Βέλλης 6 (2), Αντωνακόπουλος 2, Τύρος 8, Τιμημένος 4

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι Harlems!