10/06/2023
Beer Team 17 19 16 20 - 72 -
Black Mapa 6 10 11 10 - 37 -

Ώρα playoff για την Beer Team!

Την πρώτη θέση του τρίτου ομίλου της Summer Development League κατέλαβε η Beer Team, καθώς για την έβδομη και τελευταία αγωνιστική κέρδισε εύκολα την Black Mapa με 72-37, η οποία έμεινε εκτός συνέχειας!

Από πολύ νωρίς η Beer Team πήρε τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 5 πόντους του Παπαδόπουλου και τρίποντο του Μαρφαντά, προηγήθηκε με 17-6. Ο Αγγελόπουλος με 4 πόντους και ο Τόφαλος με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 5 πόντους του Ξυγκάκη, 4 του Ανδρονίκου και τρίποντο του Παυλάκου, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 20 πόντων, 36-16. Δεν μπόρεσε η Black Mapa να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους του Αγγελόπουλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ξυγκάκης ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 7 δικούς του πόντους, 4 του Τζατζαράκη και τρίποντο του Μαυράκη, έβαλαν τους "Μπυρόβιους" στο +25, 52-27. Ο Κοζαλάν με 4 πόντους, ο Λαζαρίδης με ένα τρίποντο και ο Μαλιγιάννης με ένα δίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 52-27!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την Beer Team να επικρατεί με 72-37, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μαρφαντά, Θεοδοσόπουλου, Ανδρόνικου και Τζατζαράκη. Για την Black Mapa στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Χαρόπουλος, Κοζαλάν και Αγγελόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/15 βολές, 21/44 δίποντα και 8/26 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 20 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/6 βολές, 15/36 δίποντα και 1/12 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 24 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Betsson mvp της Beer Team ο Ξυγκάκης με 14 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 3/3 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Black Mapa ο Αγγελόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 6/14 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, είχε 3 τάπες και έκανε 5 λάθη.

Beer Team (Μαυράκης): Ανδρόνικος 10 (1), Θεοδοσόπουλος 8, Κρεκούκης 5, Λαγουτάρης 4, Μαρφαντάς 8 (2), Μαυράκης 3 (1), Ξυγκάκης 14 (2), Παπαδόπουλος 5 (1), Παυλάκος 3 (1), Τζατζαράκης 12

Black Mapa (Συλαϊδής): Αγγελόπουλος 14, Κοζαλάν 8, Λαζαρίδης 4 (1), Μαλιγιάννης 4, Παπαναστασόπουλος, Συλαϊδής 1, Τόφαλος 4, Χαρόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Το show του Ξυγκάκη!