10/06/2023
Rakuzan 9 15 16 15 - 55 -
Athens Touvlakers 16 14 13 21 - 64 -

Ώρα playoffs για τους Athens Touvlakers!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Σπάρτακου, για τη τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Development Summer League, οι Athens Touvlakers νίκησαν τη Rakouzan με σκορ 55-64. Η ομάδα των Λειβαδά και Μαρίνου θα αντιμετωπίσει στη φάση των 32’ τη Πόρτο ! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Οι Touvlakers βρήκαν στο πρόσωπο του Σαλμάν(7π-2τρ) σκορ από το τρίποντο, ενώ πολύτιμη ήταν η συμβολή του Δερδενέ μέσα από το ζωγραφιστό. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν στους εννέα πόντους και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον  Παυλίδη με 5 πόντους. Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν το 9-16.

Η Rakuzan καιγόταν για τη νίκη, ώστε να πάρει το πολυπόθητο εισιτήριο για τη φάση των playoffs. O Παυλίδης και η παρέα του ανέβασαν την απόδοση τους και στις δύο πλευρές του γηπέδου, κλείνοντας το δεκάλεπτο με το υπέρ τους επιμέρους 15-14. Οι Αμανατίδης και Παντελής Χαιδος ηγήθηκαν των προσπαθειών  με 5 πόντους έκαστος. Στον αντίποδα, ο Δερδενές κυριάρχησε για ακόμη μια φορά κάτω από το καλάθι με 7 πόντους στο ενεργητικό του! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 24-30.

Η Rakuzan πίεσε ακόμη περισσότερο τον αντίπαλο, τον κράτησαν στους δεκατρείς πόντους και με τους Παυλίδη(4π) και Παντελή Χαιδο(6π) να πραγματοποιούν πολύ καλή εμφάνιση, οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού στο μείον τρία με σκορ 40-43. Από την άλλη πλευρά, ο Μαρίνος(3π) ευστόχησε σε ένα σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους, αύξησαν τη διαφορά και κατάφεραν να πάρουν ακόμη μια νίκη με σκορ 55-64!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Χρήστος Δερδενές με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Παντελής Χαιδος είχε 15 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο!

Οι Athens Touvlakers είχαν 18/28 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 10/14 βολές, 31 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 23/60 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6/12 βολές, 33 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 6 λάθη .

Rakuzan(Παυλίδης): Αμανατίδης 9, Καρτζόγλου 2, Λογοθέτης 6, Παυλίδης 12, Τούντας 6, Μιχαήλ Χαιδος 5, Παντελής Χαιδος 15.

Athens Touvlakers(Λειβαδίτης): Δερδενές 17, Κοσκέρας 6, Λαδιάς 9, Λειβαδάς 3, Μαρινός 3, Ράνης 5, Σαλμάν 16, Τζιρίτης 5.

Τι μας άρεσε: Το τελευταίο δεκάλεπτο των νικητών, όσον αφορά την επίθεση τους!