26/05/2022
Beerokoillers 24 12 12 9 - 60 -
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 13 15 6 14 - 48 -

Ωραίοι οι νέοι Beerokoillers!

Ο Μανδηλαράς έβαλε βαθιά το χέρι στην τσέπη στο Καλοκαιρινό πρωτάθλημα και οι Beerokoillers έπαιξαν ωραίο μπάσκετ το απογευμα της Τετάρτης 25 Μαίου, παίρνοντας το ροζ φύλο με 48-60 απέναντι στο φαβορί Αρχιστράτηγο Βασδέκη.

Ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός στην πρώτη περίοδο, με τους ανανεωμένους Beerokoillers να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα με 24 – 13. Ο Ράνιος ήταν σε τρομακτική κατάσταση με 10 πόντους, με τον Αλεξόπουλο να ακολουθεί με 5 και τον Καπελλέ να βάζει 4, για τους προπορευόμενους, ενώ τον Βασδέκη κρατούσαν κοντά ο αεικίνητος Καράβης με 7 πόντους, με τον Μαγκανιάρη να ακολουθεί με 4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Βασδέκης ήταν ελαφρώς καλύτερος και μάζεψε την διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου(36-28). Ο Λάππας οδηγούσε την επίθεση των φιλοξενούμενων με 7 πόντους, ενώ το προβάδισμα για τους γηπεδούχους , κρατούσαν κυρίως ο Αλεξόπουλος με δύο τρίποντα και ο Καπελλές με 4 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, οι Beerokoillers έπαιξαν εξαιρετική άμυνα με 6 πόντους παθητικό και επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους στην επίθεση, γράφοντας το 48 – 34. Κεφαλάς και Ράνιος οδηγούσαν τους γηπεδούχους με 4 πόντους έκαστος, ενώ για τον Βασδέκη ξεχώρισε ο Τογγαλίδης με 5.

Ο Βασδέκης μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στην τέταρτη περίοδο και με τον Τογγαλίδη να τραβάει το κουπί με 9 πόντους και τον Μαγκανιάρη να σκοράρει από τα 6,75 , πλησίασε 50-46. Το τελευταίο δίλεπτο, είχε απόλυτους πρωταγωνιστές τους Beerokoillers που με τον Αλεξόπουλο να βάζει 2 τρίποντα ακόμα και τον Ράνιο να προσφέρει 4 πόντους, διαμόρφωσαν το υπέρ τους τελικό 60 – 48.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Σπύρος Καπελλές με 8 πόντους , 12 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Γερακίνης με 1 πόντο, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Beerokoillers είχαν 22 / 41 δίποντα, 5 / 33 τρίποντα, 3 / 11 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Ο Βασδέκης είχε 13 / 38 δίποντα, 4 / 22 τρίποντα, 10 / 21 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Beerokoillers(Μανδηλαράς): Καπελλές 8(12ρ.), Αλεξόπουλος 18(11ρ.), Κεφαλάς 8, Λιακόπουλος 6, Μανδηλαράς , Προμπόνας 2, Ράνιος 18(10ρ.).

Αρχιστράτηγος Βασδέκης(Παπαδόπουλος ): Γερακίνης 2(10ρ.), Καράβης 9, Λάππας 9, Λιοφάγος , Μαγκανιάρης 9(8ρ.), Τογγαλίδης 18, Τσιαμήτας 2(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Ο δαιμονιώδης ρυθμός της αναμέτρησης !