20/09/2023
Titans 15 18 14 17 - 64 -
Tinder Bologna 12 6 6 14 - 38 -

Ωραίοι οι νέοι Titans!

Με ανανεωμένο ρόστερ και αρκετή όρεξη εμφανίστηκαν οι Titans στην πρεμιέρα τους στο Basketaki Cup, καθώς για την πρώτη αγωνιστική του 17ου ομίλου κέρδισαν εύκολα την Tinder Bologna με 64-38 στο Athens Sports Hall!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους Titans να προηγούνται με 15-12, χάρη σε 9 πόντους του Σαράντου και 5 του Φωτόπουλου. Πολυφωνία στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αφού τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Πέτσας, Αραμπατζόγλου, Κοντομίχος, Παπαπαύλου, Γκινοσάτη και Καραμαλίγκας.

Στην δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Βενέτη έσφιξε την άμυνά του και με τρίποντα των Σαράντου - Μπαμπάτσικου και 3 πόντους του Πασσά, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 33-18. Ο Αραμπατζόγλου με 4 πόντους και ο Καραμαλίγκας με δύο βολές έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση της Tinder Bologna στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου ο Σαράντου ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 8 δικούς του πόντους, έδωσε στους "Τιτάνες" αέρα 23 πόντων, 47-24. Για τους "Ιταλούς" στο τρίτο δεκάλεπτο την σκυτάλη στην επίθεση πήρε ο Lu, πετυχαίνοντας και τους 6 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 47-24!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Titans να επικρατούν με 64-38, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Σαράντου, Φωτόπουλου, Πασσά, Μπαμπάτσικου, Τσίτσου, Καρατσόλη και Ηλιαδάκη. Για την Tinder Bologna στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Καραμαλίγκας, Παπαπαύλου, Κοντομίχος και Αραμπατζόγλου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/10 βολές, 25/59 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/5 βολές, 13/47 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Μάζεψαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Titans ο Φωτόπουλος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές και 5/14 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Tinder Bologna ο Καραμαλίγκας με 12 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 2/8 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Titans (Βενέτης): Φωτόπουλος 11, Ηλιαδάκης 3, Τσίτσος 8, Πασσάς 7, Καρατσόλης 3, Πόγκας 2, Σαράντου 23 (2), Μπαμπάτσικος 5 (1), Κατσιφής 2

Tinder Bologna (Παπαπαύλου): Γκινοσάτη 2, Παπαπαύλου 4, Κοντομίχος 4, Αραμπατζόγλου 8 (1), Καραμαλίγκας 12 (2), Lu 6, Πέτσας 2

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!