22/09/2022
Buzzer Eaters 9 12 15 14 - 50 -
Most Wanted 15 23 15 18 - 61 -

Ωραίοι στην πρεμιέρα τους οι Most Wanted!

Έχοντας τον έλεγχο καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, οι Most Wanted επικράτησαν σχετικά εύκολα των Buzzer Eaters με 50-61 και ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Πασαγιάννη και τον Ζαννιά και οι φιλοξενούμενοι με τους Αναγνώστη και Παπαδόπουλο (7-7). Οι Most Wanted ωστόσο, στα τελευταία λεπτά ανέβασαν «στροφές» και μ’ ένα μίνι σερί έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +6 (9-15).

Καθοριστικό για την εξέλιξη του παιχνιδιού αποδείχτηκε το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και στις δύο μεριές του παρκέ, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 12-23, εκτόξευσαν την διαφορά στο +17 (21-38) στο τέλος του ημιχρόνου και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι Παπαδόπουλος και Αναγνώστης είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Νικολάου, Κάλα και Πίκουλη. Με το… «σταγονόμετρο» σκόραραν οι «κίτρινοι», οι οποίοι είδαν και τον Ρίζο να αποχωρεί τραυματίας από το παρκέ.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Με την ψυχολογία ανεβασμένη στα ύψη, οι Most Wanted συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με την απόδοσή τους, κάνοντας το σκορ 24-46 στα μέσα του δεκαλέπτου. Ο Ζαννιάς με ατομικές ενέργειες προσπάθησε να… «αφυπνίσει» τους συμπαίκτες του, όμως όλα είχα πάρει τον δρόμο τους. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 36-53.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο δεκάλεπτο, αφού το σκορ είχε ξεφύγει για τα καλά. Οι Buzzer Eaters προσπάθησαν με όλες τους τις δυνάμεις για το καλύτερο, μειώνοντας μάλιστα σε 45-56, όμως η ομάδα του Καραμασιώτη διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι. Έκανε μεγάλες και ελεγχόμενες επιθέσεις και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να μειώσει κι άλλο. Το τελικό σκορ ήταν 50-61, με τους «Περιζήτητους» να κάνουν εντυπωσιακή πρεμιέρα.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Φώτης Αναγνώστης με 12 πόντους (5/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/3 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/44 δίποντα (27,2%), 4/18 τρίποντα (22%) και 14/19 βολές (74%). Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 4 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/42 δίποντα (47,6%), 3/19 τρίποντα (16%) και 12/17 βολές (71%). Μάζεψαν 49 ριμπάουντ και έδωσαν 19 ασίστ.

Buzzer Eaters (Ζαννιάς): Βουνισέας 3, Γιάννος 3, Δεδεμάδης 4, Ζαννιάς 18 (4), Μαγουλάς 6, Πασαγιάννης 14, Ρίζος 2

Most Wanted (Καραμασιώτης): Αναγνώστης 12. Διονυσόπουλος 8, Κάλας 5 (1), Καραμασιώτης 7 (1), Κουσάκης 4, Κωνσταντίνου 6, Μιντζέλος 3 (1), Μπλιθικιώτης 4, Νικολάου 2, Πίκουλης 4, Παπαδόπουλος 6

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των Most Wanted και το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα.

Τι δεν μας άρεσε: Οι τραυματισμοί των Buzzer Eaters.