11/03/2024
Milwaukee Sucks 18 18 24 8 - 68 -
Antilalos BC 20 20 12 21 - 73 -

Ώρα playoff για τον Αντίλαλο!

Στη δεύτερη θέση της Elite League by Betsson τερμάτισε ο Αντίλαλος, καθώς για την 24η και τελευταία αγωνιστική  κέρδισε δύσκολα τους Milwaukee Sucks με 68-73 και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στα προημιτελικά!

Ξέφρενο ρυθμό έδωσαν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι στο ξεκίνημα, με τον Αντίλαλο να προηγείται με 18-20, έπειτα από 8 πόντους του Merkevicius, 4 του Κουλούρη και τρίποντα των Γιαννακόπουλου - Κώστα Ζαμπέτα. Ο Κάζας με 6 πόντους και ο Οικονόμου με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από την περιφέρεια βρήκαν στόχο οι Φωτόπουλος και Μαυροειδής.

Στη δεύτερη περίοδο οι Milwaukee Sucks ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους, έτρεξαν 13-0 σερί και με δύο τρίποντα του Διαμάντη και 5 πόντους του Κάζα, βρέθηκαν στο +8, 31-23, 6:00 για την ανάπαυλα. Σε εκείνο το σημείο ο Γιαννακόπουλος σημείωσε 5 πόντους, για να επιστρέψει στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους στο παρκέ ο Merkevicius και με ακόμη 7 δικούς του πόντους και τρίποντο του Κώστα Ζαμπέτα, έστειλαν την ομάδα του Γιώργου Ζαμπέτα στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 36-40.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Κυριτσόπουλου έκανε πάρτι και με 7 νέους πόντους του Κάζα, δύο τρίποντα του Φωτόπουλου και 5 πόντους του Σαμιωτάκη, προσπέρασε με 60-52. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Μαργώνη και Merkevicius να έχουν 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 60-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αντίλαλος αποφάσισε να παίξει άμυνα και με μπροστάρη τον Γιαννακόπουλο με 8 πόντους και βοήθειες των Merkevicius, Θεοδώρου και Κώστα Ζαμπέτα, έφτασε δίκαια στη νίκη με 68-73. Για τους Milwaukee Sucks στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κάζας και Μαυροειδής.

Πολυτιμότερος των Milwaukee Sucks ο Κάζας με 21 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 6/10 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson MVP για τον Αντίλαλο ο Merkevicius με 23 πόντους (double-double),έχοντας 9/11 βολές και 7/11 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Γανέλης 4, Διαμάντης 6 (2), Κάζας 21 (2), Μαυροειδής 8 (2), Οικονόμου 8, Σαμιωτάκης 9 (1), Φωτόπουλος 12 (3)

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Merkevicius 23, Αλεξίου, Γάτσιος, Γιαννακόπουλος 16 (4), Γκολές 2, Ζαμπέτας Κ. 11 (3), Θεοδώρου 8 (2}, Καραγιάννης 3, Μάινας, Μαργώνης 4, Κουλούρης 6

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!