10/03/2024
Powerpuff Boys 10 2 9 13 - 34 -
Valhalla Phantoms 15 18 16 22 - 71 -

Ώρα playoff για τους Valhalla's Phantoms!

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην φάση των ομίλων οι Valhalla's Phantoms, καθώς για την 25η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισαν εύκολα τους Powerpuff Boys με 34-71 και ετοιμάζονται πλέον για τα δύο παιχνίδια κόντρα στους Golden Boys!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι Valhalla's Phantoms στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 7 πόντους του Jerico, 4 του Δρόσου και άλλους τόσους του Τσινιόκα, προηγήθηκαν με 10-15. Ο Γαβρόγλου με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Σταμπουλτζίδης και Αθανασόπουλος.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με 8 πόντους του Jerico, 4 του Φλάκα και 3 του Κρινή, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 12-33. Το μοναδικό καλάθι των Powerpuff Boys στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε ο Θανάσης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Γεωργακά κατέβασε ταχύτητα, ωστόσο συνέχιζε να έχει τον έλεγχο και με 6 νέους πόντους του Jerico, 5 του Κυριακουλάκου και τρίποντο του Δρόσου, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +28, 21-49. Το δίδυμο Θανάση - Γαβρόγλου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των πρασίνων με 6 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 21-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Valhalla's Phantoms να επικρατούν με 34-71, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Jerico, Hooman και Κυριακουλάκου. Για τους Powerpuff Boys στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Γαβρόγλου, Θανάσης και Αθανασόπουλος.

Πολυτιμότερος των Powerpuff Boys ο Γαβρόγλου με 13 πόντους (double-double), έχοντας 5/10 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη. Betsson MVP των Valhalla's Phantoms ο Jerico με 24 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 4/6 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Powerpuff Boys (Σταμπουλτζίδης): Αθανασόπουλος 7, Παπαϊωάννου, Ραουάτ, Σταμπουλτζίδης 4, Θανάσης 10 (1), Γαβρόγλου 13 (1)

Valhalla's Phantoms (Γεωργακάς): Jerico 24 (4), Hooman 6, Sidor 2, Γεωργακάς, Δρόσος 12 (2), Κοκόλας 5, Κρινής 3, Κυριακουλάκος 7 (1), Τσινιόκα 8, Φλάκας 4

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι των Valhalla's Phantoms!