24/10/2023
Trelakers 17 15 14 17 - 63 -
Τεμπελχανάδες 6 11 8 21 - 46 -

Χαίρεσαι να βλέπεις τους TreLakers!

Άνετοι και ωραίοι οι TreLakers το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, επικράτησαν με 63-46 τους ελλειπείς Τεμπελχανάδες. Στο 5-1 ανέβηκαν οι γηπεδούχοι, αντίθετα με τους φιλοξενούμενους που έπεσαν στο 2-3.

Από τη αρχή έδειξαν την δυναμική τους οι γηπεδούχοι, ξεκινώντας το παιχνίδι με εξαιρετικό ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Στο σκοράρισμα ανέλαβε δράση ο ο Γκορίτσας με 6 πόντους, έχοντας μαζί του και τον Βαρθαλίτη με 5. Για τους φιλοξενούμενους ο Σαμωνάς ήταν μόνος του στην αρχή σκοράροντας 4 πόντους, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 17-6.

Ανάλογη η συνέχεια για τους TreLakers, δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να επιτίθονται με γρήγορες επιθέσεις και αιφνιδιασμούς, ανέβασαν την διαφορά στο +15 στο τέλος ημιχρόνου. Εξαιρετικοί οι Ζέρβας με 8 πόντους και Μαυρόπουλος με 5, έβαλαν για τα καλά τους TreLakers στην θέση του οδηγού.

Στην επανάληψη του παιχνιδιού οι Τεμπελχανάδες προσπάθησαν κυρίως με τα τρίποντα του Ζωϊτσούδη να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι ανέβαζαν κατευθείαν τους ρυθμούς τους και έπαιρνε και πάλι κεφάλι στο σκορ.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν ωραίο μπάσκετ και κατάφεραν να ρίξουν την μεγάλη διαφορά που είχαν χτίσει οι TreLakers, όμως δεν απέφυγαν την ήττα με 63-46 σε έναν αγώνα που η αλήθεια είναι ότι τους έλειπαν πολλοί παίχτες.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ζέρβας με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σαμωνάς με 17 πόντους,6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 λάθη.

Οι Τεμπελχανάδες είχαν 3/8 βολές, 11/35 δίποντα και 7/32 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και 9 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 4/7 βολές, 22/42 δίποντα και 5/13 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και 15 λάθη.

TreLakers (Μαυρόπουλος): Ζέρβας 20 (1), Βαρθαλίτης 11, Γκορίτσας 15 (1), Γκούβας 4, Γώγος, Μαυρόπουλος 13 (3),

Τεμπελχανάδες (Γκούμας): Γκούμας, Ζωϊτσούδης 15 (5), Καραγεώργος 1, Κολιούσης 5 (1), Ραΐζης 3 (1), Σαμωνάς 17, Φωτίου 4, Χράπαλος

Τι μας άρεσε: Η θετική ενέργεια των γηπεδούχων!