27/11/2023
The Roots 7 8 11 14 - 40 -
Trelakers 19 11 14 13 - 57 -

Χαλαροί και ωραίοι οι Trelakers!

Εύκολο πέρασμα για τους Trelakers από το κλειστό της Ζωφριάς, καθώς για την 11η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της D2-League επικράτησαν των Roots με 40-57 και επέστρεψαν στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές!

Τρομερή εκκίνηση πραγματοποίησαν οι Trelakers στο παιχνίδι, αφού με 6 πόντους του Martchello Ζέρβα, 4 του Τσουκνιδή, 4 του Αλεξόπουλου και τριποντάκι του Γκορίτσα, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 7-19. Ο Λουλουργάς από την περιφέρεια και οι Νικολάου - Θοδωρής Ανδραβίζος μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 5 πόντους του Μαυρόπουλου και 4 του Γκορίτσα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 15-30. Λίγα πράγματα για τους Roots και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Κατσουράνη και Φιλιππή να πετυχαίνουν από 3 πόντους έκαστος.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Martchello Ζέρβα, 5 πόντους του Αλεξόπουλου και έμμεσο τρίποντο του Ιβάν Ζέρβα, οι "Τρελοί" έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +18, 26-44. Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Κότσιρα να πλησιάσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Νίκου Λαγωνικάκου και τους 3 του Θοδωρή Ανδραβίζου. Σκορ τρίτης περιόδου 26-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό της Ζωφριάς και έτσι οι Trelakers έφτασαν εύκολα στη νίκη με 40-57, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μαυρόπουλου, Αλεξόπουλου και Martchello Ζέρβα. Για τους Roots στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Νικολάου, πετυχαίνοντας 12 πόντους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/18 βολές, 9/27 δίποντα και 4/28 τρίποντα. Πήραν 26 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/11 βολές, 15/41 δίποντα και 7/19 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Roots ο Νικολάου 17 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 4/8 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP των Trelakers ο Ιβάν Ζέρβας με 5 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 2/5 δίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Roots (Κότσιρας): Ανδραβίζος Θ. 6, Ανδραβίζος Π., Γουρνέλος 2, Κατσουράνης 2, Σοκολάκης, Νικολάου 17 (2), Λαγωνικάκος Ν. 5 (1), Λουλουργάς 5 (1), Λαγωνικάκος Χ., Φιλιππής 3

Trelakers (Βαρθαλίτης): Ζέρβας Ι. 5, Βαρθαλίτης, Ζέρβας Μ. 12 (3), Αλεξόπουλος 14, Γκορίτσας 9 (2), Μαυρόπουλος 13 (2), Τσουκνιδής 4

Τι μας άρεσε: Αυτή η τρομερή χαλαρότητα των Trelakers!