71
Lions 19 18 17 17 - 71 -
Reddicolo 4 13 6 15 - 38 -

Χαλαρά και ωραία με Ιορδάνου οι Lions!

Αν και κατέβηκαν με μόλις μία πεντάδα, οι Lions επιβλήθηκαν του Red-Dicolo με 71-38 και δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος περιμένουν να δουν την τελική θέση τους εν όψει play-off!

Από πολύς νωρίς οι Lions επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με 6 πόντους του Ιορδάνου, 4 του Ανδρόνικου, 4 του Καρδιακίδη και τρίποντο του Παπουρτζή, προηγήθηκαν με 19-4. Ο Καραμούστος και ο Καστάνης ήταν αυτοί που βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τον Ανδρόνικο να πετάει φωτιές και με τους 14 πόντους που σημείωσε, έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με αέρα 20 πόντων, 37-17. Ο Καραμούστος με 6 πόντους συνεχίζει να δίνει τις λύσεις στην επίθεση για το Red-Dicolo και σε εκείνο το σημείο, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Δημήτρης και Λεωνίδας Γιαννούλης, όπως και ο Πατριαρχέας.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Lions, καθώς με τον Ιορδάνου να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση με 9 πόντους, ξέφυγαν στους 31, 54-23. Λίγα πράγματα για την ομάδα του Μακρή επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Καστάνη να έχει 4 πόντους και τον Ράδο 2. Σκορ τρίτης περιόδου 54-23!

Ελεύθερο μπασκετάκι παρακολουθήσαμε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τα Λιοντάρια να επικρατούν εύκολα με 71-38 , χάρη σε 9 πόντους του Ανδρόνικου και 4 του Ιορδάνου. Για το Red-Dicolo στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Καστάνης (7π), Δημήτρης Γιαννούλης (4π) και Αναγνώστου (4π).

Οι νικητές ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας 1/7 βολές, 29/57 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, ενώ έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/8 βολές, 15/36 δίποντα και 1/13 τρίποντα. Μάζεψαν 26 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 λάθη.

Κορυφαίος των Lions ο Ιορδάνου αγγίζοντας το triple-double με 23 πόντους, έχοντας ¼ βολές και 11/13 δίποντα. Μάζεψε 24 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος για το Red-Dicolo ο Καστάνης με 12 πόντους (double-double), έχοντας ¾ βολές, ¾ δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Lions (Θεοδοσίου): Ανδρόνικος 27 (3), Θεοδοσίου 4, Καρδιακίδης 10, Ιορδάνου 23, Παπουρτζής 7 (1)

Red-Dicolo (Γιαννούλης Δ.): Πατριαρχέας 2, Ράδος 2, Καστάνης 12 (1), Πανόπουλος, Καραμούστος 8, Γιαννούλης Λ. 2, Γιαννούλης Δ. 4, Αναγνώστου 8

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες και το εξαιρετικό κλίμα!