03/10/2024
Athens Crips 13 26 9 17 - 65 -
Reboot 13 12 7 17 - 49 -

Χαλαρά στους "64" οι Crips!

Με το απόλυτο πέρασαν στην φάση των "64" του Basketaki Cup οι Athens Crips, καθώς για τη τρίτη αγωνιστική του 13ου ομίλου κέρδισαν τους Reboot με 65-49 στο Athens Sports Hall!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι Reboot στο ξεκίνημα της συνάντησης και με 6 πόντους του Τσολάκου και 5 του Κολλύρη, προηγούνταν με 6-10, 2:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, ο Μαρκαντώνης πέρασε στο ματς στο φινάλε του δεκαλέπτου και με 6 δικούς του πόντους έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 13-13, ενώ νωρίτερα 4 πόντους είχε ο Σμυρλής και 3 ο Τσιρογιάννης.

Στη δεύτερη περίοδο οι Athens Crips ανέβασαν στροφές και με 10 πόντους του Τσιρογιάννη, 6 του Μαρκαντώνη, 4 του Σμυρλή και τρίποντο του Κυρανάκη, έχτισαν διψήφια διαφορά 14 πόντων, 39-25. Ο Τσολάκος με 8 πόντους συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του σε εκείνο το διάστημα, ενώ από 2 είχαν οι Ρίζος και Φυτράκης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και με 5 νέους πόντους του Τσιρογιάννη, διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας, 48-32. Προσπάθησαν να πλησιάσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Reboot, ωστόσο δεν τους έφταναν οι 4 πόντοι που πέτυχε ο Ρίζος. Σκορ τρίτης περιόδου 48-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι οι Athens Crips έφτασαν εύκολα στη νίκη με 65-49, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Παπαδόπουλου, Μαρακάκη, Τσιρογιάννη και Σμυρλή. Για τους Reboot στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Ρίζος και Τσολάκος.

Novibet MVP των Athens Crips ο Τσιρογιάννης με 23 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 3/4 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Reboot ο Τσολάκος με 24 πόντους (double-double), έχοντας 6/11 βολές, 9/27 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Κυρανάκης 3 (1), Μαρακάκης 8, Μαρκαντώνης 13 (2), Παπαδόπουλος 4, Σμυρλής 14, Τσιρογιάννης 23 (4)

Reboot (Τσολάκος): Κολλύρης 7 (1), Γελαδάκης, Ρίζος 16, Τσολάκος 24, Τρυφινόπουλος, Φυτράκης 2, Γεωργίου

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ των δύο ομάδων!