17/10/2021
G-vana 20 15 19 13 - 67 -
Κλειώ 9 11 6 26 - 50 -

Χαλαρή και ωραία η G-Vana!

Πρεμιέρα με το δεξί για την G-Vana στον πέμπτο όμιλο της D2-League, καθώς κέρδισε εύκολα την Κλειώ με 67-50 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων!

Με τον Γεωργακόπουλο να ξεκινάει ορεξάτος το ματς με 8 πόντους και τους Καλαϊτζόγλου – Ψωμιάδη να τον ακολουθούν με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα, η G-Vana πήρε από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα με 20-9. Ο Σφήκας με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ 2 πρόσθεσε ο Πασχάλης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με ακόμη 5 πόντους του Καλαϊτζόγλου και 5 του Τζανάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 35-18. Δεν μπόρεσε η Κλειώ να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Καστανιώτη και το τριποντάκι του Αμπατζή.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η G-Vana, αφού με 7 πόντους του Τζανάκη, 7 του Καλαϊτζόγλου και 5 του Γεωργακόπουλου, ξέφυγε στους 30, 54-24! Για τους μπλε στο τρίτο δεκάλεπτο από 2 πόντους έβαλαν οι Σφήκας, Καστανιώτης και Πασχάλης. Σκορ τρίτης περιόδου 54-24!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η G-Vana κατέβασε ταχύτητα και έτσι η Κλειώ κατάφερε να μαζέψει την διαφορά και να μειώσει στους 17, 67-50, μετά από 10 πόντους του Αμπατζή, 6 του Σφήκα και 4 του Τσιώλου. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Καλαϊτζόγλου και Γεωργακόπουλος με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/16 βολές, 23/48 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/8 βολές, 22/60 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος της G-Vana ο Καλαϊτζόγλου με 24 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 10/16 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 5 λάθη. Πολυτιμότερος για την Κλειώ ο Πασχάλης με 8 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

G-Vana (Ψωμιάδης): Pecani, Τσατσαλής 4, Χαλτούπης 4 (5 ασ.), Γεωργακόπουλος 19 (2), Καλαϊτζόγλου 24, Ψωμιάδης 4, Γρηγορόπουλος, Τζανάκης 12 (1)

Κλειώ (Αμπατζής): Σέκκας 2, Αμπατζής 13 (1), Καστανιώτης 8, Πασχάλης 8, Τσιώλος 4, Μπούκας, Σφήκας 15 (1)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπασκετάκι που έπαιξαν οι δύο ομάδες!