Titans 16 17 17 23 - 73 -
Αναλώσιμοι 13 9 8 18 - 51 -

"Χαλαρή" νίκη για τους Titans!

Χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα, οι Titans επικράτησαν των Αναλώσιμων στο Athens Sports Hall και έκαναν εφτά τις νίκες τους στην Master League.

Πολύ καλό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τους Titans να προηγούνται με τα αδέρφια Μιχάκη και τον Αντωνουσάκη καο και τους Αναλώσιμους να απαντούν με τους Μεϊντάνη, Πολύδωρο και Φωτίου και να μειώσουν σε 16-13 στο 10'.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι Αναλώσιμοι πήραν το προβάδισμα με τους Καστανιά και Αντωνιάδη, όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους "Τιτάνες". Με τον αρχηγό, Γιάννη Ηλιαδάκη, να βάζει μεγάλα καλάθια και τους Μούρτο και Τριανταφύλλου να συνδέονται με το καλάθι, οι γηπεδούχοι "έχτισαν" διψήφια διαφορά λίγο πριν το ημίχρονο (32-21). Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά ήταν μειώσουν σε 33-24 χάρη στο τρίποντο του Μεϊντάνη.

Τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση έβαλαν στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, αφού με πρωταγωνιστές τους Πόγκα, Π. Μιχάκη και Τριανταφύλλου, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 17-8 και εκτόξευσαν την διαφορά στο +17 (50-33). Οι φιλοξενούμενοι "κολλησαν" στην επίθεση, τους έμεινε πολλές φορές η μπάλα στα χέρια και σε συνδυασμό με την κακή τους άμυνα, βρέθηκαν σε εξαιρετικά δύσκολη θέση.

Με τον Γλαράκη να είναι εξαιρετικός και στις δύο μεριές του παρκέ και τους Αναλώσιμους να μη μπορούν να αντιδράσουν, οι Titans έφτασαν εύκολα στη νίκη και παρέμειναν σε... τροχιά πλέι οφ. Η ομάδα του Νικολόπουλου παρέμεινε χωρίς νίκη στον... πάτο της βαθμολογίας και είδε τις πιθανότητες για παραμονή στην κατηγορία να μειώνονται.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ηλιαδάκης με 7 πόντους (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 21/42 δίποντα, 9/25 τρίποντα και 4/10 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/47 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Titans (Ηλιαδάκης): Αντωνουσάκης 9 (1), Γλαράκης 11 (1), Ηλιαδάκης 7, Α. Μιχάκης 5 (1), Π. Μιχάκης 15 (3), Μούρτος 9 (1), Πόγκας 10 (1), Τριανταφύλλου 7 (1)

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 4, Ζάφειρας, Καστανιάς 2, Λιάσκας 4, Μανώλης 6, Μεϊντάνης 11 (3), Νικολόπουλος 3 (1), Πολύδωρος 4, Φωτίου 4, Χρονόπουλος 8

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.