27/04/2024
Σκόρπιοι BC 11 13 16 18 - 58 -
The Roots 7 3 12 16 - 38 -

Χαλαρή «προπόνηση» για τους Σκόρπιους!

Οι δύο ομάδες ουσιαστικά  ήταν κοντά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς οι Roots είχαν μπει αρκετά συγκεντρωμένα στο αμυντικό κομμάτι με τους Σκόρπιους να μην μπορούν να πάρουν γρήγορα διαφορά.Τέγος και Αντωνέας ήταν αυτοί που προσπαθούσαν να ηγηθούν της ομάδας τους, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σκόρπιοι είχαν αρχίσει να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και έχοντας ως όπλο την καλή τους άμυνα, άρχισαν να χτίζουν διαφορά.Οι Roots είχαν κολλήσει στην επίθεση, αδυνατούσαν να βρουν εύκολα καλάθια, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα στο 24-10.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Σκόρπιοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και σκληραίνοντας ακόμη περισσότερο την άμυνα τους, είχαν σταθερά διαφορά άνω των 10 πόντων.Οι Roots είχαν τους Κατσουράνη και Γουρνέλο να προσπαθούν να αντιστρέψουν την κατάσταση, μπαίνοντας τελικά στο τελευταίο δεκάλεπτο όντας πίσω με 18 πόντους(40-22).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο φαίνονταν τυπική διαδικασία και έτσι ήταν.Το ματς είχε κριθεί, οι άμυνες είχαν χαλαρώσει και το μόνο που έμενε, ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.Οι Σκόρπιοι έκαναν και συντήρηση δυνάμεων στο τέλος , κερδίζοντας το παιχνίδι με το 58-38 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αντωνέας με 20 πόντους , 9 ριμπάουντ , 3 ασιστ και 6 κλεψίματα ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Γούλας με 7 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Σκόρπιοι:Αντωνέας 20 , Δήμου 18 ,Ευθυμίου 3 , Μέτσο 6 , Πατσιαλής , Σαραντάρης 4 , Τέγος 5 , Χειράκης 2

The Roots:Γούλας 7 , Γουρνέλος 3 , Ζαμπάρας 2,Κατσουράνης 17,Λαγωνικάκος , Λουλουργάς 2 , Σοκολάκης 2 , Στρατής 5.

Τι μας άρεσε:Η σκληρή άμυνα των Σκόρπιων σε όλη την διάρκεια του αγώνα και το υπέροχο "κάρφωμα" του μικρού Χάρη στην τελευταία φάση του παιχνιδιού!