01/07/2024
Terroristas 16 16 15 18 - 65 -
Προβατίνες 15 19 7 9 - 50 -

Χαμόγελα και καλό καλοκαίρι από τους Terroristas!

Με τον καλύτερο τρόπο αποχαιρέτησαν τη φετινή χρονιά οι Terroristas, καθώς για την 11η και τελευταία αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Summer Development League κέρδισαν τις Προβατίνες με 65-50, οι οποίες τερμάτισαν τελικά στην έβδομη θέση!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι Terroristas στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Στέφου, 5 του Κονοφάου και 3 του Γιάννη Τσιαούση, βρέθηκαν δύο φορές στο +5 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 16-15! Το δίδυμο Δραγάτση - Κυρτάτου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον πρώτο να βάζει δύο τρίποντα και τον δεύτερο να σκοράρει 6 πόντους μέσα από την ρακέτα.

Στη δεύτερη περίοδο οι Προβατίνες πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ και με 6 πόντους του Τσιαντούλα, 5 του Παυλόπουλου και βοήθειες των Αποστολίδη - Κυρτάτου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 32-34. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι 8 πόντοι που πέτυχε ο Στέφος, 5 είχε ο Λίτινας και ένα έμμεσο τρίποντο ο Κονοφάος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πήρε μπρος ο Μαυρίδης και με δύο δικά του τρίποντα και άλλα δύο του Λίτινα, έδωσαν στους "Τρομοκράτες" αέρα 9 πόντων, 47-38. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους οράνιε στη τρίτη περίοδο, με τον Αποστολίδη να διαμορφώνει το 47-41 του δεκαλέπτου από την περιφέρεια!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Γιάννης Τσιαούσης και με 10 δικούς του πόντους και 8 του Λίτινα, οδήγησαν την παρέα του Κονοφάου στη νίκη με 65-50. Δεν μπόρεσαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα να βρουν ρυθμό οι Προβατίνες, με τους Αποστολίδη, Κυρτάτο και Ζαγορίτη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση.

Betsson MVP των Terroristas ο Γιάννης Τσιαούσης με 13 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/6 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Προβατίνων ο Κυρτάτος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 6/20 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Terroristas (Κονοφάος): Τσιαούσης Γ. 13 (2), Κονοφάος 8 (1), Λίτινας 19 (5), Μαυρίδης 6 (2), Στέφος 16, Τζούδας, Τσιαούσης Θ. 3

Προβατίνες (Παυλόπουλος): Κυρτάτος 15, Αποστολίδης 12 (3), Δραγάτσης 6 (2), Ζαγορίτης 2, Παυλόπουλος 9 (1), Τσιαντούλας 6 (1), Κούλουθρος

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο των Terroristas και η πολυφωνία στην επίθεση!