19/06/2024
Flood BC 15 9 16 11 - 51 -
Komodo Dragons 15 16 13 16 - 60 -

Έκλεισαν με χαμόγελα οι Komodo Dragons!

Με καλή εμφάνιση και νίκη απέναντι στην Flood έκλεισαν τις αγωνιστικές υποχρεώσεις τους για το Summer οι Komodo Dragons, καθώς σε ένα ανοιχτό και όμορφο παιχνίδι επικράτησαν με 51 – 60.

Παρά το νωθρό ξεκίνημα τους, οι ομάδες ανέβασαν γρήγορα στροφές, έπαιξαν ωραίο μπάσκετ με το σκορ να μένει στο ισόπαλο 15 – 15. Οι Komodo απειλούσαν από την περιφέρεια, με Γαϊτανάκη, Βαζαίο, Ελ Νταούντ και Ρέππα να βάζουν από ένα τρίποντο, ενώ για την Flood ο Αναματερός πέτυχε 6 πόντους, με τον Ανδρέου να προσφέρει 4 και τον Λιανό να σκοράρει μία φορά από τα 6.75.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Δράκοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία της Flood και με Ρέππα(5), Ελ Νταούντ(4) και Κλεφτόγιαννη να αναλαμβάνουν την μεγαλύτερη ευθύνη στην επίθεση, έχτισαν διαφορά 7 πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για την γηπεδούχο ομάδα ξεχώρισε ο Ασπιώτης με 5 πόντους, με Ζαφειρόπουλο – Ανδρέου να προσφέρουν από ένα καλάθι.

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να διαχειριστούν την υπέρ τους διαφορά με κορυφαίο τον Γαϊτανάκη με 8 πόντους, με την Flood που πατούσε καλύτερα να στηρίζεται στους Ζαφειρόπουλο(6),Οικονομόπουλο(5) και Αναματερό(4), πλησιάζοντας σε 40 – 44.

Ο Ελ Νταούντ με δύο τρίποντα έδωσε το έναυσμα στους φιλοξενούμενους στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι Γαϊτανάκης(4) – Ρέππας πήραν τη σκυτάλη στη συνέχεια για την τελική επικράτηση των Komodo Dragons. Ασπιώτης(5), Αναματερός(4) και Λιανός πάλεψαν για την Flood, χωρίς όμως να μπορέσουν να αλλάξουν την εις βάρος της κατάσταση.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Γαϊτανάκης με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Οικονομόπουλος με 5 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Flood(Ασπιώτης): Οικονομόπουλος 5(9ρ.), Λιανός 6, Ζαφειρόπουλος 8(9ρ.), Αναματερός 14, Ανδρέου 6, Ασπιώτης 12(9ρ.)

Komodo Dragons(Βεργόπουλος): Βεργόπουλος 1(7ρ.), Ελ Νταούντ 13(7ρ.), Κατσαμπέκης 6,Ρέππας 11, Γαϊτανάκης 18(13ρ.), Βαζαίος 5, Κλεφτογιάννης 6.

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των ομάδων από τα 6.75