26/10/2023
Destroyed Pistons 14 12 16 6 - 48 -
The Dreamers 16 10 9 18 - 53 -

Αυτή τη φορά χαμογέλασαν τελευταίοι οι Dreamers!

Το βράδυ της Πέμπτης στο Basketaki Arena οι Dreamers λύγισαν τους Destroyed Pistons με 48-53 σε ένα ματς που κρίθηκε στις ειδικές καταστάσεις. Καθοριστικοί στο φινάλε για τους νικητές ήταν οι Ν. Κοντός και Κουρίχ που έβαλαν πολύ μεγάλα σουτ, χαρίζοντας στην ομάδα τους την πέμπτη της νίκη στον πρώτο όμιλο της Development League. Στο 1-5 υποχώρησε η ομάδα του Βερβαινιώτη, πληρώνοντας το επιθετικό της μπλακ άουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με συνέπεια. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι μετέπειτα νικητές, βρίσκοντας λύσεις από τους Βαζούρα (7π.), Μανασή (5π.) και Κουρίχ (4π.), ενώ οι Pistons παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής, απαντώντας με καλάθια των Μητσογιάννη (9π.), Κατσαμακλή (3π.) και Σαχινίδη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι - χέρι με το επιμέρους σκορ να γράφει 12-10. Ο Σαχινίδης (7π.) οδηγούσε επιθετικά τους Destroyed Pistons σε αυτό το διάστημα, έχοντας για συμπαραστάτες του Κατσαμακλή (2π.) και Μητσογιάννη, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Περγαντής (5π.) έκανε τη διαφορά από πλευράς φιλοξενούμενων. Σκορ ημιχρόνου, 26-26.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Βερβαινιώτη εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη και με επιθετικό κρεσέντο από τον Σπανόπουλο (10π.) έχτισε μια μικρή, αλλά σημαντική διαφορά. Οι Dreamers, παρά την προσπάθεια των Μανασή (3π.), Βαζούρα (3π.), Κουρίχ (2π.), Περγαντή (2π.) και Κωνσταντέλου (2π.) είχαν αρκετά κενά διαστήματα και έτσι πήγαν στην τελευταία περίοδο με -7. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κοντός (8π.) βγήκε μπροστά για τους Dreamers, κουβαλώντας επιθετικά και ανατρέποντας γρήγορα την κατάσταση με σπουδαία μακρινά σουτ. Το ματς οδηγήθηκε στις ειδικές καταστάσεις, εκεί όπου η αστοχία των Dreamers και τα κρίσιμα καλάθια των Κουρίχ (4π.) και Βαζούρα (4π.) έγειραν την πλάστιγγα προς την πλευρά των φιλοξενούμενων. Οι Pistons δεν κατάφεραν να αντιδράσουν έγκαιρα και γνώρισαν νέα ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Destroyed Pistons είχαν 16/38 δίποντα, 3/25 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη. Στον αντίποδα, οι Dreamers είχαν 15/45 δίποντα, 6/24 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σιπάν Κουρίχ με 10 πόντους, έχοντας 5/9 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μητσογιάννης με 13 πόντους, έχοντας 6/11 δίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Destroyed Pistons (Βερβαινιώτης) : Βερβαινιώτης 2, Καλογερόπουλος, Κατσαμακλής 11, Μητσογιάννης 13, Σαχινίδης 11 (1), Σπανόπουλος 11 (2).

Dreamers (Μανασής) : Βαζούρας 14 (3), Κοντός 8 (2), Κουρίχ 10, Κωνσταντέλος 4, Μανασής 10 (1), Περγαντής 7, Φουντάς.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε του αγώνα.