08/02/2023
Capital Con-Trolls 6 13 14 12 - 45 -
Athens Bucks 12 17 12 23 - 64 -

Χαμογέλασαν ξανά οι Athens Bucks!

Ένας μήνας χρειάστηκε να περάσει για να χαμογελάσουν και πάλι οι Athens Bucks. Το βράδυ της Τετάρτης 8 Φεβρουαρίου επικράτησαν εύκολα με 45-64 των Capital Con-Trolls και έτσι επέστρεψαν στις νίκες έπειτα από τις 9 Ιανουαρίου, όταν είχαν πάρει το τελευταίο τους ροζ φύλλο αγώνα. Οι Athens Bucks διατήρησαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και έτσι έφτασαν πλέον στο 3-11, ενώ από την άλλη οι Capital Con-Trolls, οι οποίοι παρουσιάστηκαν με μόλις μία πεντάδα διαθέσιμη στο ματς, γνώρισαν την 11η ήττα τους και βρίσκονται επίσης στο 3-11.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες χρειάστηκαν λίγα λεπτά για να βρουν τα πατήματά τους και ήταν αρκετά άστοχες. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πήραν ένα μικρό προβάδισμα με τους Χάλαρη και Σπυριδώνη να γράφουν το 3-8. Οι Capital Con-Trolls έδειξαν μεγάλη δυσκολία στην επίθεση, με τους Λυκογιάννη και Κατσάτσο να είναι οι μοναδικοί που βρήκαν καλάθια στο πρώτο δεκάλεπτο. Κάπως έτσι η πρώτης περιόδος έκλεισε με το σκορ στο 6-12.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, Σπυριδώνης και Αμανατίδης ανέλαβαν δράση και έτσι γρήγορα η διαφορά έφτασε στο +10 (8-18). Οι Athens Bucks έδειχναν να έχουν τον έλεγχο, με την διαφορά να μην πέφτει σε μονοψήφιο, καθώς Χάλαρης και Σπυριδώνης συνέχισαν να αποδίδουν επιθετικά, ενώ στην εξίσωση μπήκε και ο Βελέντζας με το σκορ να φτάνει στο 12-27. Ο Λυκογιάννης έδειχνε να το παλεύει για τους Capital Con-Trolls, όπως και ο Γούλας, οι οποίοι έφεραν ξανά τη διαφορά στους 10 για το 19-29 που ήταν το σκορ της δεύτερης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και πλησίασαν στο -5, όταν ο Μαρζάβας έκανε το 26-31. Οι Athens Bucks δεν έδειξαν σημάδια άγχους ή πίεσης στην συγκεκριμένη φάση και έτσι Βελέντζας και Χριστόπουλος έδωσαν «ανάσα» στην ομάδα τους για το 26-35. Οι Capital Con-Trolls πάλεψαν να κρατήσουν την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, μήπως και μπορέσουν να διεκδικήσουν κάτι στο τέταρτο δεκάλεπτο και τα κατάφεραν, μιας και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 33-41.

Η αποφασιστικότητα που έδειξαν οι Athens Bucks δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ελπίζουν σε πολλά. Σπυριδώνης, Αμανατίδης και Φωτεινός έφτασαν την ομάδα τους στο 35-47, ενώ ο τελευταίος με δύο προσωπικές του ενέργειες έγραψε το 36-52. Κάπου εκεί τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα εώς και ακατόρθωτα για τους μόλις πέντε παίκτες Capitan Con-Trolls, οι οποίοι έπρεπε να διαχειριστούν και το κομμάτι της κούρασης. Γρήγορα η διαφορά έφτασε στο +20 (38-58) και τα πάντα πλέον είχαν κριθεί στο παιχνίδι. Ο Γούλας με τρίποντο ήταν εκείνος που πέτυχε το τελευταίο καλάθι για το 45-64 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάκης Αμανατίδης με 10 πόντους, 4 ασίστ και 11 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευστράτιος Λυκογιάννης με 19 πόντους, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 ριμπάουντ.

Οι Capital Con-Trolls είχαν 12/41 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 12/20 βολές, 31 ριμπάουντ, αλλά και 5 ασίστ, 5 κλεψίματα και 11 λάθη. Από την άλλη οι Athens Bucks είχαν 21/42 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 4/6 βολές και 37 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 17 ασίστ, 9 κλεψίματα και 8 λάθη.

Capital Con-Trolls (Μαρζάβας): Μαρζάβας 3(3ρ.), Γούλας 14(5ρ.), Πασπάτης 5(12ρ.), Λυκογιάννης 19(4ρ.), Κατσάτσος 4(7ρ.)

Athens Bucks (Γκορίτσας): Χριστόπουλος 2(1ρ.), Καμπόλης, Γκορίτσας, Σπυριδώνης 11(4ρ.), Φωτεινός 12(1ρ.), Χάλαρης 11(5ρ.), Περικός 8(2ρ.), Αμανατίδης 10(11ρ.), Βελέντζας 10(10ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Athens Bucks σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν έδειξαν να αγχώνονται.