10/12/2023
ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. 15 18 12 11 - 56 -
Akarnania Warriors 14 7 17 22 - 60 -

Χαμογέλασαν στο τέλος οι Akarnania Warriors

Η ομάδα του Τόλη Μπουρνάζου έπαιξε με τη φωτιά, έμεινε μέχρι και 15 πόντους πίσω στις αρχές της τρίτης περιόδου, αλλά με δυνατή άμυνα που έφερε αρκετά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς κατάφερε να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση στο φινάλε.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και στο τέλος η Ανεμώνη με σερί 6 - 0 έκλεισε στο +1 την περίοδο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στην Ανεμώνη που πήρε στα μισά διψήφια διαφορά και ήταν στο +12 στο ημίχρονο.

Οι Warriors πίεσαν από το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις αρχικά φτάνοντας μέχρι το +15, όμως στη συνέχεια η διαφορά έπεσε και έκλεισε στους 7 στο 30ο λεπτό.

Η Ανεμώνη διατήρησε το +7 στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, όμως οι Warriors έτρεξαν σερί 9 - 0, πέρασαν μπροστά στο σκορ και παρότι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, ξαναπήραν προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ της Ανεμώνης ήταν ο Δημήτρης Μεταξάς με 19 πόντους και ακολούθησε ο Βασίλης Χαρίσης με 17.
Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Χρήστος Τσάσσης που πέτυχε 22 πόντους και μάζεψε 16 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους σημείωσε ο Μπάμπης Τσαμάκης.

Τι μας άρεσε. Οι Warriors παρά το γεγονός ότι δεν παρουσιάστηκαν καλοί στο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν στη συνέχεια να πιέσουν αρκετά, να οδηγήσουν σε λάθη τους αντιπάλους τους και να βγουν στο άνοιχτο γήπεδο επιστρέφοντας στο ματς.

Τι δε μας άρεσε. Η Ανεμώνη μπλόκαρε στην πίεση και έβρισκε δύσκολα τις λύσεις τόσο να την σπάσει όσο και να βρει το δρόμο προς το καλάθι.

ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. (Σπύρος Μαρκέτος): Γαβρικούδης 7, Καραβίας, Κουφός, Μαρκέτος 4(1), Μεταξάς 19(1), Στουραΐτης 3, Τάτσης 4(1), Φορτσεράς 2, Χαρίσης 17(3).

AKARNANIA WARRIORS (Τόλης Μπουρνάζος): Δρακούσης 6, Μπιτσικώκος 8, Πετρέκας 3, Πετρόπουλος 3, Τακτικός, Τσαμάκης 15(3), Τσάσσης 22, Χριστογιάννης 3.