04/03/2023
Beer Team 13 18 20 13 - 64 -
Orlando Tragics 13 15 11 17 - 56 -

«Χαμογέλασε» ξανά η Beer Team!

Στις νίκες επέστρεψε η Beer Team η οποία το απόγευμα του Σαββάτου 4 Μαρτίου επικράτησε των Orlando Tragics με 64-56. Πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο η Beer Team κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι, με τους Orlando Tragics να καλούνται να διαχειριστούν αρκετές απουσίες και ουσιαστικά να παίζουν με… πεντέμιση παίκτες. Μετά από αυτή τη νίκη η Beer Team έφτασε τις 12 (12-8) και συνεχίζει τη μάχη της για είσοδο στα Playoff, ενώ οι Orlando Tragics έπεσαν στο 10-10.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο δεκάλεπτο. Το μεγαλύτερο προβάδισμα το είχαν οι φιλοξενούμενοι όταν το σκορ πήγε στο 2-7. Μεταξάς και Θεοδοσόπουλος έβγαλαν αντίδραση για τους γηπεδούχους, έκαναν το 7-7 και έκτοτε οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν αρκετές. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τελικά τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 13-13.

Η Beer Team μπήκε πιο φορτσάτη στο δεύτερο δεκάλεπτο και με καλάθια των Ανδρέα και Μάριου Μαυράκη και του Τζατζαράκη έφτασαν να προηγούνται 21-13. Ο Μπαλτσαβιάς ανέλαβε δράση στη συνέχεια για τους Tragics και με καλάθια μπροστά, αλλά και πίσω από την γραμμή του τριπόντου, έφερε το ματς στο δίποντο (26-24). Παπαδόπουλος και Μαρφαντάς κράτησαν σε απόσταση την ομάδα τους, ενώ ο Μοσχολιός έγραψε στη συνέχεια το 31-28 που ήταν και το σκορ στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το παρκέ ακόμα πιο ορεξάτοι στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 11-3 πήγαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, κάνοντας το 42-32. Αυτή η εξέλιξη τους έδωσε ψυχολογία και μπόρεσαν να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα ασφαλείας και στην συνέχεια. Ο Ανδρέας Μαυράκης με τρίποντη εκτέλεση έκανε το 49-36, ενώ ο Αγγελιδάκης απάντησε για το 49-39, για να έρθει στη συνέχεια ο Θεοδοσόπουλος και να διαμορφώσει το 51-39 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

H Beer Team είχε πλέον το «πάνω χέρι» κόντρα σε μία ομάδα που πλέον είχε να διαχειριστεί και το κομμάτι της κούρασης. Με τρίποντο του Κωνσταντίνου οι Tragics έφεραν τη διαφορά στο -7 (55-48), όμως οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά σε διψήφιο με τους Παπαδόπουλο, Μαρφαντά και Μήτση να γράφουν το 60-48. Στα εναπομείναντα λεπτά οι Orlando Tragics δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο από το -8 και κάπως έτσι η Beer Team κράτησε το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το τέλος και πανηγύρισε τη νίκη με 64-56.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Εμμανουήλ Παπαδόπουλος με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ συνολικά στο ματς. Από τους ηττημένους κατάφερε να ξεχωρίσει ο Κωνσταντίνους Κωνσταντίνου με 18 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 7 ριμπάουντ.

Η Beer Team είχε 21/52 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 7/15 βολές και 22 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησε 13 ασίστ, 4 κλεψίματα και 12 λάθη. Οι Orlando Tragics είχαν 13/39 δίποντα, 7/30 τρίποντα, 9/15 βολές, 36 ριμπάουντ, όπως και 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 λάθη και 3 μπλοκ.

Beer Team (Μαυράκης): Α. Μαυράκης 7(4ρ.), Μαρφαντάς 6(1ρ.), Παπαδόπουλος 15(9ρ.), Θεοδοσόπουλος 12(8ρ.), Γρατσίας, Λαγουτάρης 7(8ρ.), Μήτσης 5(10ρ.), Τζατζαράκης 3(3ρ.), Μεταξάς 6(7ρ.), Μ. Μαυράκης 3(1ρ.)

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Μπαλτσαβιάς 12(6ρ.), Κωνσταντίνου 18(7ρ.), Τσαμουράς 4(5ρ.), Μοσχολιός 17(13ρ.), Κριαλάκος, Αγγελιδάκης 5(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο της Beer Team.