06/05/2022
Gallika and Piano BC 8 5 22 16 - 51 -
Χάνειball 15 7 10 24 - 56 -

Χάνειball, η ζημιάρα!

Την έκπληξη της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της D2-League έκανε η ΧάνειBall, καθώς αν και αδιάφορη βαθμολογικά, κέρδισα τα Gallika & Piano με 51-56 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και έτσι οι ηττημένοι θα περιμένουν το αποτέλεσμα του παιχνιδιού Bulldogs – Optimus Priamus για να δουν σε ποια θέση θα τερματίσουν.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε η Χάνειball στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Κώστα Κων. Χριστόπουλου και 4 του Κότσιφα, προηγήθηκε με 8-15. Ο Ιωάννου με 3 πόντους και οι Γκίκας – Πιερρουτσάκος με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 13-22, χάρη σε τρίποντο του Δημήτρη Χριστόπουλου και βοήθειες των Δαμουλάκη και Κώστα Κων. Χριστόπουλου. Ούτε και στο δεύτερο δεκάλεπτο βρήκαν ρυθμό τα Gallika & Piano, με τους Γράδο και Ιωάννου να σκοράρουν από 3 πόντους ο καθένας.

Μετά από ένα πολύ κακό πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι πήραν μπρος στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και με 11 πόντους του Ιωάννου, 6 του Γράδου και τρίποντο του Μαυρουλέα, προσπέρασαν με 35-32. Την Χάνειball κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Κότσιφας και Κώστας Σερ. Χριστόπουλος με 3 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 35-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με τους Κώστα Σερ. Χριστόπουλο (13π) – Κώστα Κων. Χριστόπουλο (6π) να πετούν φωτιές, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 51-56! Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα στην επίθεση τα Gallika & Piano και έτσι οι 9 πόντοι που πέτυχε ο Μαυρουλέας δεν ήταν αρκετοί για την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/22 βολές, 13/43 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 17 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 8/15 βολές, 15/44 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για τα Gallika & Piano ο Ιωάννου με 18 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 3/12 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp για την ΧάνειBall ο Δαμουλάκης με 5 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 2/2 δίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Gallika & Piano (Γράδος): Ξηροκώστας 2, Πιερρουτσάκος 3, Μαντζούκης, Ιωάννου 18 (3), Μαυρουλέας 12 (1), Γράδος 12, Γκίκας 4

ΧάνειBall (Μπελεφάντης): Χριστόπουλος Κ.Κ. 13 (2), Χριστόπουλος Σ.Κ. 18 (1), Δαμουλάκης 5, Χριστόπουλος Δ. 5 (1), Κότσιφας 11 (2)

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα και η εικόνα που παρουσίασε η ΧάνειBall!