03/06/2024
Anonymous BC 20 17 18 19 - 74 -
Ano Liosia BC 18 26 22 17 - 83 -

Έδειξαν χαρακτήρα και πήραν το «ροζ» τα Ano Liosia!

Τη 2η συνεχόμενη νίκη τους στη Summer Evolution League πέτυχαν τα Ano Liosia, που το βράδυ της Δευτέρας 3 Ιουνίου επικράτησαν των Anonymous με 74-83. Οι φιλοξενούμενοι έπιασαν υψηλούς ρυθμούς στη 2η αλλά και στη 3η περίοδο, ενώ αντέδρασαν σωστά όταν ένιωσαν απειλή από τους αντιπάλους τους στη τελευταία περίοδο και έτσι πήραν στα χέρια τους το 5ο ροζ φύλλο αγώνα (5-2). Οι Anonymous δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή τη στιγμή που είχαν το μομέντουμ και γνώρισαν τη 2η ήττα από τα Ano Liosia και 5η συνολικά στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα (2-5).

Στα του παιχνιδιού, ο Αναστάσιος Πρισιμιτζής ξεκίνησε ορεξάτος και με 3 σερί δικά του καλάθια έγραψε το 6-0. Δήμας και Χρυσοβέργης έβαλαν… μπρος στις «μηχανές» των φιλοξενούμενων, οι οποίοι πλησίασαν στο 9-8, ενώ ο Ελευθεριάδης με τρίποντο πήγε το σκορ στο 12-8. Στη συνέχεια είχαμε μία «βροχή» τριπόντων και από τις δύο πλευρές που ανέβασε το σκορ στο 18-12. Λίγο πριν το τέλος της περιόδου τα Ano Liosia ισοφάρισαν σε 18-18, αλλά ο Αναστάσιος Πρισιμιτζής διαμόρφωσε το 20-18.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και βρέθηκαν για πρώτη φορά με το «τιμόνι» στα χέρια τους (20-24). Οι γηπεδούχοι αργότερα έφεραν το ματς στα ίσα με τρίποντο του Μπουτσικάκη (27-27), αλλά τα Ano Liosia είχαν απάντηση με τα μακρινά σουτ του Καραμπούλα, του Παπαδιά και του Βαρβαρίδη, με τη διαφορά να ανεβαίνει στο +8(29-37). Αναστάσιος Πρισιμιτζής και Μπουτσικάκης έριξαν την απόσταση (35-38), αλλά η δουλειά για τα Ano Liosia έγινε πάλι από τη περιφέρεια για το 37-44 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Όπως στη δεύτερη περίοδο, έτσι και στη τρίτη οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν φόρα και με ένα σερί 0-8 έγραψαν το 37-52. Οι Anonymous δεν είχαν λύση αμυντικά και η καλή λειτουργία της επίθεσης των «κιτρινόμαυρων» ανέβασε το σκορ ακόμα περισσότερο (37-59). Το πρώτο καλάθι για τους γηπεδούχους ήρθε μετά από σχεδόν 5 λεπτά παιχνιδιού, με τον Μπακάλη να βάζει τέλος στην αστοχία για το 39-59. Η απόσταση παρέμεινε μεγάλη, καθώς ο Βαρβαρίδης έφερε πόντους πίσω από τα 6,75 αλλά μέχρι το τέλος της περιόδου οι Anonymous μπόρεσαν να μειώσουν στους 11 πόντους για το 55-66.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους με τα τρίποντα των Βάνα-Μπουτσικάκη και το καλάθι του Αναστάσιου Πρισιμιτζή και έτσι έφτασαν στο -3(63-66). Η ψυχολογία ήταν με το μέρος τους, αλλά τα Ano Liosia δεν «λύγισαν», με τον Χρυσοβέργη να δίνει «ανάσα» και σε συνεργασία με τον Καραμπούλα έφεραν την ομάδα τους ξανά σε μία ασφαλή απόσταση (63-74). Μέχρι το τέλος τίποτα δεν άλλαξε, τα Ano Liosia έμειναν μπροστά ως τη τελευταία κόρνα και η νίκη ήρθε με το τελικό 74-83.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Χρυσοβέργης με 22 πόντους, 1 ασίστ και 19 ριμπάουντ. Από τους Anonymous ξεχώρισε ο Peter Μπουτσικάκης με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Anonymous (Αλεφαντινός): Βάνας 15(2ρ.), Ελευθεριάδης 3(4ρ.), Μάτζιαρης, Μπακάλης 9(6ρ.), Μπουτσικάκης 24(9ρ.), Πρισιμιτζής Φ. 3(1ρ.), Πρισιμιτζής Α. 17(6ρ.), Στεφανάτος 2(1ρ.), Τζουβάρας 1(2ρ.), Φιλαρτζής

Ano Liosia (Ζαντιώτης): Βαρβαρίδης 12(2ρ.), Δήμας 11(2ρ.), Καραμπούλας 21(2ρ.), Παπαδιάς 11(11ρ.), Παχούλης 2(1ρ.), Πετρόπουλος 1(2ρ.), Ρήγας 3(4ρ.), Χρυσοβέργης 22(19ρ.)

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του παιχνιδιού στη τέταρτη περίοδο!