17/05/2024
Tsouvalia 16 17 8 17 - 58 -
Πι Stoli α 11 18 11 24 - 64 -

Ήρθε ο Χάρης και νίκησαν τα Πιstolia!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα του Summer Evolution League, τα Πιstolia αν και βρέθηκαν να κυνηγούν στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, με ένα επιθετικό κρεσέντο έξω από την γραμμή των 6.75 νίκησαν τα Tsouvalia με σκορ 58-64!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , τον Παπαντώνη να συνδέεται δυο φορές έξω από τη γραμμή των 6.75 και τον Χατζησωκράτη να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια, προηγήθηκαν στο πέρας της περιόδου με σκορ 16-11! Από την άλλη πλευρά ο Κωνσταντινίδης είχε 5 πόντους!

Στο δεύτερο κομμάτι οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους, όσον αφορά την παραγωγικότητα τους, αλλά τα προβλήματα στην άμυνα παρέμειναν, γεγονός που τους υποχρέωσαν να κλείσουν το ημίχρονο στο μείον τέσσερα(33-29)! Οι Λιόλιος και Κωνσταντινίδης  είχαν από 5 πόντους έκαστος, ενώ τους ίδιους ακριβώς πρόσθεσε στην συλλογή του ο Παπαντώνης!

Η προτελευταία στροφή της αναμέτρησης δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 8-11! Ο Κωνσταντινίδης συνέχισε να ηγείται των προσπαθειών της ομάδας του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Σκάλτσης με ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων! Στην αντίπερα όχθη, οι μπλε παρουσίασαν επιθετικό έλλειμμα αλλά παρόλα αυτά κατάφεραν να κρατήσουν προβάδισμα βραχείας κεφαλής με σκορ 41-40!

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την κούραση των αντιπάλων, αλλά και την ποιότητα των Κωνσταντινίδη, Σκάλτση και Λιόλιου πήραν μια σπουδαία νίκη κόντρα στα Tsouvalia με σκορ 58-64!

Betsson MVP ο Γιώργος Κωνσταντινίδης με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Θανάσης Παπαντώνης είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα!

Tsouvalia(Κυριακίδης): Καλαντζής 12, Καρδαράς 12, Κοτσιλίνης 2, Κυριακίδης 4, Παπαντώνης 14, Χατζησωκράτης 14.

Πιstolia(Παπαδιονυσίου): Βούλγαρης 6, Γρηγορόπουλος 2, Κοτσακάς 2, Κωνσταντινίδης 22, Λιόλιος 13, Παπαδιονυσίου, Πλάκας 5, Σκάλτσης 14.

Τι μας άρεσε : Η ποιότητα του Σκάλτση!