22/09/2024
Rakuzan 22 17 21 14 - 74 -
Lecocosportif 3 14 5 15 - 37 -

Χάρμα οφθαλμών η Rakuzan!

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, η Rakuzan έδειξε σαφή σημάδια ανωτερότητας. Τα επιθετικά ριμπάουντ, το transition παιχνίδι και η επιθετική πολυφωνία ήταν αρκετά για να δώσουν από την αρχή προβάδισμα στους "παλιούς", οι οποίοι δέχθηκαν μόλις ένα τριποντάκι από τον Πεκ στο ξεκίνημα και έκλεισαν τη πρώτη περίοδο με τον φωτεινό πίνακα του Κάρβουνου να γράφει 22-3!

Ο Στύλος άνοιξε το σκορ του δεύτερου δεκαλεπτου για τη Lecocosportif, για να έρθει και να του απαντήσει ο Μπολώτας και ο Αμανατίδης. Η Lecoco φάνηκε να βρίσκει καλύτερα τα πατήματα της, με τον Ασημάκο και τον Πεκ να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι, όμως η ατομική προσπάθεια του Ν. Παυλίδη κράτησε σε προνομιακή θέση τη Rakuzan, 39-17.

Η Rakuzan επέστρεψε από τα αποδυτήρια με το πόδι πατημένο στο γκάζι, τρέχοντας ένα 9-0 σερί και κρατώντας αλώβητη την άμυνα της για πέντε λεπτά. Ο Πεκ ήταν και πάλι αυτός που έλυσε το γόρδιο δεσμό από μακριά, αλλά δε βρήκε κάποιον συμπαραστάτη, με αποτέλεσμα τα καλάθια του Μπολώτα να καθορίσουν το σκορ της τρίτης περιόδου, 60-22.

Όλα είχαν κριθεί πλέον στην τελευταία περίοδο, με τον Μ. Παυλίδη να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους και τον Μπολώτα να ακολουθεί το παράδειγμα του. Οι γηπεδούχοι εμφάνισαν σημάδια κούρασης, βασίστηκαν και πάλι στην επιθετική ικανότητα του Πεκ, καθώς και στον Στύλο, γεγονός που δεν ήταν αρκετό ωστόσο για να στερήσει από τη Rakuzan τη παρθενική της νίκη για τη σεζόν 24-25'!

Novibet MVP για τη Rakuzan αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Κουλικούρδης με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 2 κλεψίματα, ενώ από τη Lecocosportif ξεχώρισε ο με 28 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Rakuzan (Παυλίδης): Αμανατίδης 12, Κουλικούρδης 11, Λογοθέτης, Μπολώτας 13, Παυλίδης Σ. Μ. 4, Παυλίδης Ν. 15, Παυλίδης Η. Μ. 13, Σαμαρτζής 6, Τούντας, Χάιδος.

Lecocosportif (Μαζαράκης): Ασημάκος 2, Λάμπρου, Μαζαράκης 2, Μουρκοκώστας, Μπένας, Μποτίλιας, Πεκ 28, Ρέντης, Στύλος 5.

Τι μας άρεσε: Η πειστική εμφάνιση της Rakuzan!