Beerokoillers 15 17 13 14 - 59 -
ThunderDogs 26 24 17 13 - 79 -

Χάρμα οφθαλμών οι Thunderdogs!

Εκμεταλλευόμενοι τη καλή διαφορά που έχτισαν στο πρώτο παιχνίδι, οι Thunderdogs πέρασαν και επίσημα το εμπόδιο των Beerokoillers και ξεκινούν να προετοιμάζονται για τους Ανούσιους!

Οι Thunderdogs φάνηκαν να πατούν καλύτερα ήδη από την πρώτη περίοδο, έπαιξαν όμορφο και ομαδικό μπάσκετ και βρήκαν σκορ με κύριους ηγέτες τον Παπάδη και τον Καραδολάμη. Από την άλλη, οι κόκκινοι βασίστηκαν στην επιθετική ικανότητα του Βιντζηλαίου, του Φάτσια και του Μανδηλαρά, χωρίς όμως να καταφέρουν να παραμείνουν κοντά στο σκορ στο φινάλε της πρώτης περιόδου, 15-25.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό στην δεύτερη περίοδο, με τους Thunderdogs να βρίσκουν σκορ από έξι διαφορετικούς παίκτες και τους Γιακιντζή και Σέργη να παίρνουν το όπλο τους από την περιφέρεια. Ο Φάτσια φάνηκε να μην έχει αντίπαλο στο ζωγραφιστό και ηγήθηκε της επιθετικής προσπάθειας των γηπεδούχων, οι οποίοι ωστόσο έκλεισαν και αυτήν την περίοδο σε θέση συνοδηγού, 32-49.

Ο Βιντζηλαίος και ο Ψεματίκας έδωσαν τις λύσεις που έψαχναν οι Beerokoillers στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, για να έρθουν και να απαντήσουν Παπάδης και Κασπαριάν από πλευράς Thunderdogs. Για ακόμη ένα δεκάλεπτο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα, παρέμειναν στα ίδια στάνταρ επιθετικά και με βοήθειες από τον Σεφέρη, τον Αγγελόπουλο και τον Καραδολάμη, συνέχισαν να είναι σε ασφαλή μονοπάτια, 45-66.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο στο Μενίδι, με τους Βιντζηλαίο, Ψεματίκα και Αγγελόπουλο, Σέργη να συνδέονται για τους γηπεδούχους και τους φιλοξενούμενους αντίστοιχα. Οι δύο ομάδες φάνηκαν να σβήνουν τις μηχανές από νωρίς, το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο ελεύθερο, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι αισθητά στο σκορ, με αποτέλεσμα οι Thunderdogs να επικυρώσουν και στο παρκέ την πρόκριση στους 16, εκεί όπου θα αναμετρηθούν με τους Ανούσιους!

Betsson MVP για τους Thunderdogs αναδείχτηκε ο Παύλος Παπάδης με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασιστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Beerokoillers ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Φάτσια με 27 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Ανέστης, Κατσίκης, Βιντζηλαίος 17, Μανδηλαράς 3, Νεοφύτου 4, Φάτσια 27, Ψεματίκας 6.

Thunderdogs (Παπαγεωργίου): Αγγελόπουλος 4, Γιακιντζής 6, Καραδολάμης 15, Κασπαριάν 18, Παπάδης 16, Πίνας, Σέργης 12, Σεφέρης 8.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο και μπάσκετ που έπαιξαν οι ομάδες!