15/09/2024
Uncle Drew 18 18 31 16 - 83 -
Χαβαlakers 11 20 17 19 - 67 -

"Κ-άρμα" οφθαλμών!

Ποδαρικό με το δεξί έκανε o Uncle Drew στο Basketaki Cup, καθώς στην πρεμιέρα του κυπέλλου κέρδισε εύκολα τους Χαβαlakers με 83-67 στο κλειστό του Κάρβουνου, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Κάρμα που σταμάτησε στους 34 πόντους!

Ο Uncle Drew ήταν αυτός που επέβαλε τον δικό του ρυθμό στην έναρξη της αναμέτρησης, καθώς με 8 πόντους του Κάρμα και δύο τρίποντα του Κανδηράκη, προηγήθηκε με 9 πόντους, 16-7, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 18-11! Ο Βλωτιδέλλης με 6 πόντους και ο Άρης Ιωακειμίδης με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της συνάντησης.

Στη δεύτερη περίοδο το τιμόνι του αγώνα άλλαζε διαρκώς χέρια και τελικά με ακόμη 8 πόντους του Κάρμα και 4 του Χριστοδουλόπουλου, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 36-31. Τους Χαβαlakers κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα ο Βλωτιδέλλης με τους 9 πόντους που πέτυχε, 4 είχε ο Πάσχος και ένα τρίποντο ο Μπουχαγιάρ.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Κάρμας και Κανδηράκης ήταν ασταμάτητοι και με 9 πόντους έκαστος, αλλά και 7 του Λαδιά, έχτισαν για τον "Θείο" διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 67-48. Δεν μπόρεσαν οι κίτρινοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 9 πόντους που σημείωσε ο Γκαραβέλας και τους 7 του Βλωτιδέλλη. Σκορ τρίτης περιόδου 67-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Κάρβουνου και έτσι ο Uncle Drew έφτασε εύκολα στη νίκη με 83-67, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κάρμα, Λαδιά και Χριστοδουλόπουλου. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Γιαγνίσης και Βλωτιδέλλης.

Novibet MVP του Uncle Drew ο Κάρμας με 34 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 8/11 δίποντα και 5/8 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Χαβαlakers ο Βλωτιδέλλης με 28 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 βολές, 9/15 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Κοντογιάννης, Πετρόπουλος 5, Μπούκας 1, Κάρμας 34 (5), Λαδιάς 13, Κανδηράκης 17 (5), Χριστοδουλόπουλος 13

Χαβαlakers (Βλωτιδέλλης): Ισχακής 2, Βλωτιδέλλης 28 (2), Ιωακειμίδης Γ., Ιωακειμίδης Α. 3 (1), Ανδρικόπουλος 3 (1), Πάσχος 6, Ρούπας, Γκαραβέλας 9 (1), Παράσχης, Γιαγνίσης 13, Μπουχαγιάρ 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο του Uncle Drew!