17/04/2024
Panzerakia 9 5 8 14 - 36 -
Αλκοολικός Αστέρας 15 6 14 8 - 43 -

Και πως να χάσει με τέτοια άμυνα ο Αλκοολικός Αστέρας!

Τετάρτη βράδυ στο κλειστό του Seven για το πρωτάθλημα του Summer Development League, ο Αλκοολικός Αστέρας με όπλο την εξαιρετική του άμυνα καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του, νικώντας πανάξια τα Panzerakia με σκορ 36-43!

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται λέει ο θυμόσοφος λαός μας και κάτι τέτοιο φαίνεται ότι ταίριαξε γάντι για λογαριασμό της ομάδας του Αλκοολικού! Οι κιτρινόμαυροι περιόρισαν τον αντίπαλο στους εννέα πόντους και με τον Αντωνόπουλο να βλέπει το καλάθι σαν βαρέλι, πετυχαίνοντας δώδεκα πόντους, έκλεισαν την περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 9-15!

Το μόνο σίγουρο είναι οτι η συνέχεια του παιχνιδιού θα ξεχαστεί πάρα πολύ γρήγορα, όσον αφορά την παραγωγικότητα των δύο ομάδων! Αλκοολικός Αστέρας και Panzerakia παρουσιάστηκαν άστοχοι και χωρίς ιδεες στην επίθεση, γεγονός που μαρτυρά το επιμέρους 5-6 στο πέρας του δεκαλέπτου! Οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 15-21!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν εκ νέου τα Panzerakia σε μονοψήφια επίπεδα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τον Αντωνόπουλο να πραγματοποιεί για ακόμη μια φορά εξαιρετική εμφάνιση επιθετικά, έκλεισαν την προτελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας προβάδισμα δεκατριών πόντων με σκορ 22-35!

Στο φίνις του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση που τους άσκησε ο αντίπαλος και δη ο επιθετικός οίστρος του Μανώλη Κατσιγιάννη και με τους Αργυρή, Αχείμαστος και Πρωτόπαπα να πλαισιώνουν με απόλυτη επιτυχία τον ‘Ακή’, κατάφεραν να πάρουν μια πανάξια νίκη με σκορ 36-43!

Betsson MVP ο Ζώης Αχείμαστος με 4 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Μανόλης Κατσιγιάννης είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο!

Panzerakia(Κατσιγιάννης): Γκάνης 6, Καλιακούδας 2, Κωνσταντιλιέρης 5, Δ. Πάγκαλος 8, Ε.Πάγκαλος 3, Κατσιγιάννης 12.

Αλκοολικός Αστέρας(Αντωνόπουλος): Αντωνόπουλος 20, Αργύρης 4, Πρωτόπαπας 6, Τσαπακίδης 5, Αχείμαστος 6, Σπεντζούρης, Κασφίκης 2.

Τι μας άρεσε : Η άμυνα των νικητών!