20/11/2022
Golden Boys 8 14 18 24 - 64 -
Boom Shakalaka 8 12 20 13 - 53 -

Χαχάμης λαμπρός τους οδηγεί!

Στο κλειστό των Μελισσίων  για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Development2, οι Golden Boys πέτυχαν την όγδοη διαδοχική νίκη στη λίγκα, καθώς επικράτησαν της Boom Shakalaka με σκορ 64-53. ΣΟι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν τη καλύτερη φετινή τους εμφάνιση, διεκδίκησαν επί ίσοις όροις τη νίκη, αλλά εν τέλει υπέκυψαν στην αδιαμφισβήτητη ανωτερότητα των Boys.

Η πρώτη στροφή του παιχνιδιού αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς το τέλος της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 8-8, με τον φωτεινό πίνακα στο ημίχρονο να δείχνει το 22-20 υπέρ των Golden Boys. Οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, καθώς η ομάδα του Λάσκου είχε απάντηση σε κάθε πρόβλημα που της παρουσιαζόταν στο παρκέ, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της συνέχειας.

Στο ίδιο έργο θεατές βρεθήκαμε και σε αυτή τη περίοδο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι, χέρι ως τέλος της. Οι Νικολιδάκης, Βασίλης Χαχάμης και Ανδρέας Χαχάμης(5ρ) κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, ενώ παράλληλα τα χρυσά αδέλφια των γηπεδούχων ανέλαβαν με απόλυτη επιτυχία τον κύριο όγκο των επιθέσεων των Boys . Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Μπούρμπουλας πραγματοποίησε ένα μεγάλο επιθετικό πάρτυ στο κλειστό των Μελισσίων με καλεσμένους τους Golden, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στη τελευταία στροφή της αναμέτρησης με το ισόπαλο 40-40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφάσισαν να βγάλουν στο παρκέ ένα μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων. Η στιγμή που καθόρισε το παιχνίδι ήταν το εύστοχο τρίποντο του Ανδρέα Χαχάμη με το σκορ στο 51-50, κάτι το οποίο γονάτισε ψυχολογικά την αξιόμαχη Boom Shakalaka, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης να βρίσκει τους Golden να πανηγυρίζουν μια δύσκολη και συνάμα δίκαιη νίκη για το πρωτάθλημα της Development2 με σκορ 64-53 .

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Χαχάμης με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κλέψιμο, ενώ ο Γιάννης Μπούρμπουλας είχε 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο .

Οι Golden Boys είχαν 18/42 δίποντα, 7/25 τρίποντα , 7/18 βολές, 52 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ η Boom είχε 12/43 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 17/23 βολές, 39 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη .

Golden Boys(Ανδρέας Χαχάμης): Κατσούλης 2, Λαλιώτης 10, Νικολιδάκης, Σκλαβενίτης 2, Σταματάκης 5, Βασίλης Χαχάμης 13, Ανδρέας Χαχάμης 17, Μπυνιχάκης-Χέρτζ 15 .

Boom Shakalaka(Μπούρμπουλας) : Αγγελάκης 3, Αλεφαντινός, Λάσκος 7, Μπούρμπουλας 23, Μπουρνουσούζης 10, Φλόκας .

Τι μας άρεσε : Το τρίποντο του Ανδρέα Χαχάμη στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού!