12/05/2023
Blastiakos - - - - - - -1
Basket Maniacs - - - - - 20 -

Χειμώνα καλοκαίρι, ο Blastiakos ίδιος μένει!

Βάζοντας από νωρίς τα θεμέλια της νίκης, ο Blastiakos ήταν... ασυγκράτητος και επιβλήθηκε των Basket Maniacs με τελικό σκορ 71-62 στον Κολωνό, έπειτα από ένα παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό!

Πολύ δυναμικό το ξεκίνημα από τους γηπεδούχους, οι οποίοι έδειξαν ότι θέλουν να ελέγξουν τον αγώνα και να μπουν από νωρίς μπροστά. Σιδέρης, Σωτηρίου και Θεοδωρομανωλάκης ανέλαβαν το επιθετικό κομμάτι και ο Αβαγκιάν το αμυντικό! Ο Κεραμάρης μπήκε και έδωσε ενέργεια και... σπιρτάδα στους Maniacs, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 12-9.

Αυτό που έκαναν οι Maniacs ήταν να ρίξουν τον ρυθμό, να πάνε σε σετ επιθέσεις και να μη βιάζονται! Αυτό... μπέρδεψε τους γηπεδούχους, ο Κεραμάρης ο Γιώργος ήταν απίστευτος (στα χνάρια του μπαμπά!) και το 25-25 ήταν το σκορ περίπου στα μισά, μέχρι ο Σωτηρίου πάρει... φωτιά και δώσει προβάδισμα με 31-25 στους "μπλε"!

Ολοκληρωτικό μπάσκετ, εξωφρενικά γρήγορος ρυθμός, γύρισμα της μπάλας και σχεδόν όλοι οι παίκτες που έχει ο Blastiakos ξεχώρισαν σε αυτή την περίοδο, όπου διάφορα έφτασε τους 20 πόντους, με τον Φραγκιαδάκη να παίρνει μπρος για τα... καλά και να κλείνει το δεκάλεπτο στο 59-42 για τους γηπεδούχους, με τον Negrin να κάνει ό,τι μπορεί!

Οι Maniacs είναι γνωστοί για το μέταλλο τους, τον δυναμισμό τους και την αυταπάρνησή τους, πίεσαν, έτρεξαν και προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι στα... όρια της ανατροπής αλλά δεν τα κατάφεραν, με τους γηπεδούχους από την άλλη να φτάνουν στη νίκη με τελικό σκορ 71-62.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μανώλης ο Φραγκιαδάκης με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, μια ασίστ, 4 κλεψίματα και ένα κόψιμο. Από Maniacs ξεχώρισε ο Βασίλης Καλαμιώτης με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 24/56 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 5/9 βολές, 45 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/36 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 9/18 βολές, 34 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 15 λάθη.

Blastiakos (Γεροντάκης): Σωτηρίου 16, Φραγκιαδάκης 8, Τροχαλιάς 11, Σιδερής 10, Θεοδωρομανωλάκης 16, Γεροντάκης 5, Αβαγκιάν 5.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Negrin 16, Καλαμιώτης 13, Κεραμάρης Ι. 5, Δημητριάδης 4, Σασσάς, Στενάκης 2, Μπενής 8, Στασινόπουλος 2, Κεραμάρης 10, Αρβανιτίδης 2.

Τί μας άρεσε: Ο εξαιρετικός ρυθμός του παιχνιδιού!