Los Lampriniers 9 6 13 12 - 40 -
AlsoupoLions 14 11 16 16 - 57 -

Δια χειρός Βενιζέλου και Αντωνόπουλου οι AlsoupoLions!

Το 3/3 στην Development2 League έκαναν οι AlsoupoLions καθώς επικράτησαν των Los Labriniers σε παιχνίδι που έγινε στο Athens Sports Hall.

Με τρία τρίποντα του Βενιζέλου και ένα του Φ. Αντωνόπουλου, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 9-14. Οι γηπεδούχοι κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά, πήραν σκορ από τους Π. Αντωνόπουλο και Σπηλιωτόπουλο και έπρεπε να βελτιώσουν την απόδοσή τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι AlsoupoLions κυριάρχησαν στο παρκέ, έπαιξαν καλή άμυνα και με μπροστάρη τον Φ. Αντωνόπουλο πήραν διψήφιο προβάδισμα (15-25) και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Ένα τρίποντο από τον Σιταρά ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι Labriniers στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με καλάθια των Π. Αντωνόπουλου και Γρύλλη μείωσαν αισθητά την διαφορά. Η συνέχεια ωστόσο ανήκε ολοκληρωτικά τους Lions. Με τον Φ. Αντωνόπουλο να τα... βάζει και πάλι από παντού και τους Γκούμα και Βενιζέλο να βοηθούν σημαντικά, οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το προβάδισμα τους και έγιναν το μεγάλο φαβορί για τη νίκη (28-41).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν. Έτσι, οι AlsoupoLions με νέο σόου του Φ. Αντωνόπουλου επικράτησαν με 40-57 και παρέμειναν αήττητοι στην Development2 League. Οι Los Labriniers επηρεάστηκαν από την απώλεια του Κονδύλη, δε μπήκαν στο κλίμα του παιχνιδιού και γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Φ. Αντωνόπουλος με 30 πόντους (4/9 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 13/17 βολες). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Π. Αντωνόπουλος με 18 πόντους.

Los Labriniers (Βαμβακάς): Π. Αντωνόπουλος 18 (2), Βαμβακάς, Βασιλάκης, Γκόλιας 2, Γρύλλης 3, Θωμόπουλος, Κονδύλης, Σιταράς 15 (2), Σπηλιωτόπουλος 2

AlsoupoLions (Βενιζέλος): Αγαπητός, Φ. Αντωνόπουλος 30 (3), Βενιζέλος 17 (3), Γκούμας 3 (1), Καναράκης, Κυριακόπουλος, Μαγκώνης 2, Μαστροκωστόπουλος 5, Πάτας

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Φ. Αντωνόπουλου - Βενιζέλου. Σημείωσαν τους 47 από τους 57 πόντους της ομάδας τους και την οδήγησαν στη νίκη.