Titans 17 20 18 23 - 75 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 9 10 14 18 - 51 -

3/3 δια χειρός Santaniello οι Titans!

Με επιθετικό κρεσέντο του Santaniello οι Titans έκαναν το 3/3 στο Basketaki Cup, αφού επικράτησαν άνετα των Brooklyn Bets.

Τις προθέσεις τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξαν οι "Τιτάνες", αφού με τρίποντες "βόμβες" του Santaniello και δίποντα των Τσίτσου και Μπαρμπερίδη, προηγήθηκαν με 17-9. Για τους φιλοξενούμενους ο Δημητρόπουλος με δύο τρίποντα ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του.

Τέλος στην υπόθεση νίκη έβαλαν οι Titans στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και ορθολογικές επιθέσεις εκτόξευσαν την διαφορά στο +18 (37-19). Οι Κάσσος, Ηλιαδάκης και Κατσιφής ήρθαν από τον πάγκο και συνδέθηκαν με το καλάθι, ενώ ο Santaniello συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς. Η εικόνα των Bets δεν άλλαξε, με το ένα λάθος να διαδέχεται το άλλο και το έργο τους να γίνεται εξαιρετικά δύσκολο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι απαλλαγμένοι από κάθε άγχος, συνέχισαν να έχουν εξαιρετική απόδοση και με νέο σόου του Santaniello και δίποντα του Φωτόπουλου έκαναν το σκορ 55-33. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την δύναμη του Μπέτση στο ζωγραφιστό και πήραν εύκολους πόντους, όμως το πρόβλημα στην άμυνα παρέμεινε άλυτο.

Όπως ήταν λογικό το τέταρτο δεκάλεπτο είχε τυπική διαδικασία, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες. Οι Titans με συνεχόμενους πόντους του ασταμάτητου Κατσιφή έφτασαν στη νίκη με το εντυπωσιακό 78-51. Οι φιλοξενούμενοι σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί και γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο τρομερός Santaniello με 27 πόντους (3/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 6/7 βολές).

Titans (Ηλιαδάκης): Ηλιαδάκης 5, Καρατσόλης 5, Μπαρμπερίδης 2, Santaniello 27 (5), Τσίτσος 4, Φωτόπουλος 10, Κάσσος 7 (1), Κατσιφής 15 (1)

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 9 (1), Μπαμπάτσικος, Φωτόπουλος 2, Μουχίμογλου 5 (1), Μπέτσης 9, Δημητρόπουλος 14 (3), Ρούσσος 5, Μαυρογιαννάκης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η εκτελεστική δεινότητα του Santaniello και το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.