12/10/2022
Pressof BC 15 18 24 22 - 79 -
Thunder 16 22 17 9 - 64 -

Χημεία, το μυστικό της Pressof!

Δείχνοντας τα... δόντια της και παρουσιάζοντας πολύ καλό πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση, η Pressof επικράτησε της Thunderblaze με 79-64 για το κύπελλο της διοργάνωσης.

Μπούτος, Ευσταθίου και Καρούζος ξεκίνησαν εύστοχα την αναμέτρηση απέναντι στην Pressof, η οποία με Νομικό και Νίνο στις... επάλξεις απάντησε και μείωσε για το 15-16 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος, με το παιχνίδι να είναι υπέροχο μέχρι στιγμής.

Τζούρτος, Νομικός και Καρατζιάς βρήκαν στόχο από την περιφέρεια και έδωσαν ακόμα πιο γρήγορο και... γοητευτικό ρυθμό στον αγώνα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-38 για Thunderblaze, με το παιχνίδι να έχει... ψωμί ακόμα!

Ο Νομικός εξακολούθησε να... πυροβολεί και με τη βοήθεια του Παραρά έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Η Thunderblaze έκανε ένα μικρό σερί και έδειχνε να ξεφεύγει, με τον Παραρά και Νίνο όμως καταπληκτικους, η Pressof έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά με 57-55.

Με... φόρα μπήκαν οι γηπεδούχοι στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού και με ένα 14-2 σερί ξέφυγαν και κλείδωσαν εν συνεχεία τη νίκη, με το ροζ φύλλο αγώνος να είναι γεγονός για την παρέα του Μπαλάσκα, με σκορ 79-64.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Παραράς με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από Thunderblaze ξεχώρισε ο Ηλίας Μπούτος με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 λαθάκια.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 25/45 δίποντα, 8/17 τρίποντα, 5/11 βολές, 25 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 8 κλεψίματα και 5 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/41 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 9/15 βολές, 42 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 17 λάθη.

Pressof (Μπαλάσκας): Νίνος 26, Τσορτός 4, Νομικός 25 (7), Καρατζιάς 8, Παραράς 14, Κρασσάς, Μπαλάσκας 2.

Thunderblaze (Ζαράνης): Ευσταθίου 8, Καρούζος 8, Νάκος 7, Μπούτος 13, Τσουράπης 7, Ζαράνης 6, Ζαΐμης 4, Τζούρτος 11, Γεωργίου.

Τί μας άρεσε : Το όμορφο πραγματικά μπάσκετ των γηπεδούχων!