25/10/2021
Space Jam 14 10 17 14 - 55 -
Old Stars 8 20 13 10 - 51 -

Χιτσκοκική νίκη για την Space Jam!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του ΓΣΠ, η Space Jam φάνηκε να καθαρίζει το παιχνίδι 5 λεπτά πριν από τη λήξη, οι Old Stars έκαναν την αντεπίθεση τους και ισοφάρισαν, αλλά το ροζ φύλλο πήγε στην γηπεδούχο ομάδα με το τελικό 55 – 51.

Ωραίο το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με την Space Jam να οδηγεί την κούρσα με τον Χατζόπουλο να κάνει τρομερή δουλειά στην άμυνα και μπροστάρη τον Παπαναστασίου με 10 πόντους και τους Old Stars να ακολουθούν με πρώτο βιολί τον Δουκάκη με 5(14-8).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να κρατούν το υπέρ τους σκορ με τον Χατζόπουλο να μοιράζει και το ν Παπαναστασίου να σκοράρει, αλλά η γρήγορη αντίδραση των φιλοξενούμενων με το δίδυμο Καπράλου(9) και Τζιόπα(5) να πυροβολούν τους έδωσε την πρωτοπορία στην λήξη του ημιχρόνου(24-28).

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ με το σκορ να τελειώνει ισόπαλο(41-41). Για την Space Jam ηγούνταν στην επίθεση Παπαναστασίου(6), Χατζόπουλος(5)και Γεννάρας, ενώ για τους Old Stars ,Καρακώστας(4), Γεωργούσης(4) και Καπράλος, Δουκάκης με τρίποντα.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα της Space Jam στην τέταρτη περίοδο και με Νάστο , Πέτσα, Παπαναστασίου και Χατζόπουλο να τρέχουν σερί 8 – 0 , ξέφυγαν 49 – 41. Η συνέχεια ανήκε στους Old Stars και με τον Καπράλο να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Δρακόπουλο ένα δίποντο μείωσαν 49 – 48 2 λεπτά πριν από τη λήξη. Ο Γεννάρας έγραψε το 51-48 και ο Καπράλος με νέο τρίποντο ισοφάρισε 51-51! Σε εκείνο το σημείο, Παπαχαρίσης και Γεννάρας πέτυχαν 4 αναπάντητους πόντους με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 55 – 51.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Παπαναστασίου 25 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Καπράλος με 22 πόντους, 18 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

H Space Jam είχε 25 / 63 δίποντα, 1 / 16 τρίποντα, 2 / 8 βολές, κατέβασε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.

Οι Old Stars είχαν 11 / 37 δίποντα, 7 / 26 τρίποντα, 8 / 17 βολές, κατέβαζαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ , έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Space Jam( Γιακουμής): Νάστος 4, Παπαναστασίου 25(7ρ.), Γιακουμής 4 (9ρ.), Γεννάρας 7, Παπαχαρίσης 4, Μαυροσκότης, Χατζόπουλος 9 16, Πέτσας 2, Κολέογλου(6ρ.).

Old Stars (Δουκάκης):Γεωργούσης 10, Δουκάκης 10, Δρακόπουλος 3 (8ρ.), Καπράλος 22 (18ρ.), Τζιόπας 3, Καρακώστας 3, Τζώρτζος (6ρ.), Πέτρου.

Τι μας άρεσε: Το συγκλονιστικό τελείωμα της τέταρτης περιόδου.