08/10/2021
Drunk Kings 11 9 14 13 - 47 -
New York Fix 9 25 19 10 - 63 -

Χόρεψαν… Ζορμπά οι Fix!

Με τον ταλαντούχο φόργουορντ των φιλοξενούμενων να δίνει την απαραίτητη ώθηση, οι New York Fix επικράτησαν με 47-63 των Drunk Kings και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Άκρως ισορροπημένη η αρχή της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, με τους Κάζη από τη μία και Κουτούζο από την άλλη να ξεχωρίζουν, αναλαμβάνοντας αρκετές επιθετικές πρωτοβουλίες, για το 11-9 πρώτου δεκαλέπτου.

Σαν… τυφώνας πάτησε παρκέ ο Ζορμπάς στη δεύτερη περίοδο, σκοράροντας τους 14 πρώτους πόντους της ομάδας των Fix, μέχρι να βγει για ανάσες και οι Κουτούζος και Τσιακαλάκης συνεχίσουν για το 20-34 πρώτου ημιχρόνου.

Παρά τις προσπάθειες των Κάζη, Σακκά και των υπολοίπων τριών στο συγκεκριμένο ματς παικτών των Drunk Kings, οι γηπεδούχοι πατώντας πάνω στην καλή τους εμφάνιση συνέχισαν να είναι καλοί, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 34-53, με τον Αθανασάκο να ξεχωρίζει.

Χριστοδούλου και Καραμανλής βρήκαν χώρους στο τέλος του αγώνα, σκόραραν και έβαλαν τις τελευταίες πινελιές για το τελικό 47-63 των Fix, σε ένα πραγματικά πολύ όμορφο παιχνίδι.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Ζορμπάς με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και ένα κλέψιμο. Από Drunk Kings ξεχώρισε ο Άρης Σακκάς με 8 πόντους, 15 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κοψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 22/53 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 3/14 βολές, 35 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα 16 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/46 δίποντα, 8/37 τρίποντα, 3/9 βολές, 53 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 8 λάθη.

Drunk Kings (Σακκάς): Κάζης 28, Αμπλάς 5, Αλεβίζος 4, Σακκάς 8 (15 ριμπ.), Καμπράνης 2 .

New York Fix ((Πλατανίτης): Τσιακαλάκης 4, Χριστοδούλου 5, Σεΐζης, Καραμανώλης  3 (12 ριμπ.), Παύλου 8, Αθανασόπουλος 11 (10 ριμπ.), Κουτούζος 12, Καλπακίδης 3, Ζορμπάς 17 (10 ριμπ.).

Τι μας άρεσε: Ο εκπληκτικός Αλέξανδρος Ζορμπάς!