17/10/2024
Yellow Submarine 15 19 24 19 - 77 -
Τα Βουνά - 26 17 5 - 48 -

Χωρίς πρόβλημα οι Yellow Submarine επικράτησαν των Βουνών

Με καθολική κυριαρχία σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού οι Yellow Submarine επικράτησαν κόντρα στa Βουνά με το τελικό σκορ να γράφει 77-48.

Στην πρώτη  περίοδο οι Yellow Submarine ξεκίνησαν πολύ δυνατά, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά, ενώ η άμυνα τους περιόρισε τους αντιπάλους στους 0 πόντους. Η άμυνα του Yellow Submarine ήταν από την αρχή αποτελεσματική, κρατώντας την ομάδα των Βουνών μακριά από εύκολα καλάθια.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου η ομάδα των Βουνών βελτιώθηκε ελαφρώς στην επίθεση, σημειώνοντας 11 πόντους. Ωστόσο, οι παίκτες των Yellow Submarine συνέχισαν με την ίδια επιθετική ένταση, πετυχαίνοντας 20 πόντους. Η διαφορά αυξήθηκε σταθερά, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να είναι 41-20 υπέρ των Yellow Submarine.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε με την ίδια περίπου εικόνα. Τα Βουνά πάλεψαν να μειώσουν τη διαφορά, αλλά τα σουτ τους συνέχισαν μην βρίσκουν τον επιθυμητό στόχο. Οι Yellow Submarine εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική αδυναμία των αντιπάλων τους και διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, σημειώνοντας 16 πόντους, ενώ τα Βουνά σημείωσαν μόλις 10 πόντους, ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμη περισσότερο.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα των Βουνών φάνηκε να χάνει τις ελπίδες της, ενώ αντίθετα οι Yellow Submarine διατήρησαν την επιθετική τους ισχύ, πετυχαίνοντας άλλους 20 πόντους. Τα Βουνά κατάφεραν να σημειώσουν 18  αλλά η διαφορά είχε ήδη διαμορφωθεί σε μεγάλα επίπεδα, καθιστώντας αδύνατη την ανατροπή.

Ο Βασίλης Σπαλιάρας ήταν αναμφίβολα ο Novibet MVP της αναμέτρησης, με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Yellow Submarine: Αναστασόπουλος (12), Αποστολόπουλος (8), Κοντόγεωργας (7), Λίτης (9), Μαρκόπουλος (10), Σπαλιάρας (22), Σταθόπουλος (2), Στεφανίδης (13)

Τα Βουνά: Αγγιούς (2), Αθανασόπουλος (4), Μαντάς (13), Παπαδόπουλος (14), Παπανικολάου (5), Φιλιππόπουλος (10)