16/02/2024
Phoenix BC 12 23 13 21 7 76 -
Anatolians Jazz 17 10 24 18 12 81 -

Χρειάστηκαν μια παράταση οι Anatolians Jazz!

Ο αγώνας ξεκίνησε με αντίσταση από την πλευρά των Jazz. Οι Χατζηεμμανουήλ και Μπαντής ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, καταφέρνοντας να κερδίσουν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 12-17. Η άμυνα τους ήταν ασταμάτητη, ενώ στην επίθεση ήταν αποτελεσματικοί και αποφασιστικοί νεώ από την άλλη οι Phoenix κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είδε τους Phoenix να αντιδρούν δυναμικά. Οι Σκλέπος και Μπασακύρος ηγήθηκαν της ομάδας τους, καταφέρνοντας να ανατρέψουν το σκορ και να πάρουν το προβάδισμα με σκορ 35-27. Οι Jazz προσπάθησαν να ανταπεξέλθουν στην πίεση, αλλά οι αντίπαλοί τους διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού με εξαιρετική ομαδική προσπάθεια.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο ένταση και ανατροπές. Οι Jazz κατάφεραν να ξανά πάρουν την διαφορά στο ματς και να φέρουν το ματς στο 48-51, αφήνοντας ανοιχτό το ενδεχόμενο της ανατροπής. Οι δύο ομάδες παρουσίασαν τον καλύτερό τους εαυτό στο τρίτο δεκάλεπτο, προσφέροντας ένα ανατρεπτικό θέαμα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο ένταση και αγωνία. Οι Phoenix κατάφεραν να φέρουν το ματς σε ισοπαλία με σκορ 69-69 μετά όμως από τις δύο χαμένες βολές του Μπαντή ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Η παράταση ήταν ακόμα πιο δραματική, με τους Jazz να καταφέρνουν να κερδίσουν με σκορ 76-81. Οι Χατζηεμμανουήλ και Μπαντής ηγήθηκαν της ομάδας τους σε κρίσιμες φάσεις, ενώ η άμυνά τους ήταν ανίκητη στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση, οι Jazz αναδείχθηκαν νικητές σε ένα ματς γεμάτο ανατροπές και εντάσεις.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Γιώργος Μπαντής ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 25 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Phoenix είναι ο Αναστάσιος Σκλέπος ο οποίος πέτυχε και αυτός Double Double με 28 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Phoenix BC: Δημητρίου 16 , Παπαβασιλείου 9 (3) , Σκλέπος 2 , Πιστόλας , Πολυνόπουλος , Σκλέπος 20 , Μπασακύρος 21 (3) , Γαλάνης 8

Anatolians Jazz: Χατζηεμμανουήλ Χ. 26 (3) , Χατζηεμμανουήλ Δ. , Οδοντίδης 10 , Βαφειάδης 3 (1) , Μπαντής 25 , Παρισάκης 8 , Χατζόπουλος 5 , Αλεξάκης 4 (1)