19/12/2023
Gallika and Piano BC 7 8 9 13 - 37 -
Bulldogs 12 10 14 13 - 49 -

«Καλά Χριστούγεννα» με νίκη είπαν τα Bulldogs!

Χαρούμενα Χριστούγεννα θα κάνουν τα Bulldogs που έκλεισαν θετικά τις αγωνιστικές υποχρεώσεις τους πριν τις γιορτές, επικρατώντας των Gallika and Piano με 37-49 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Evolution League. Τα Bulldogs παίρνουν ξανά τα πάνω τους, φτάνοντας στην 3η σερί νίκη τους και 7η συνολικά (7-4). Τα Gallika and Piano από την άλλη πλευρά δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στις επιτυχίες και έπεσαν στο 2-9.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με το τρίποντο του Σάρδη, αλλά στη συνέχεια δυσκολεύτηκαν αρκετά επιθετικά. Δημητρακόπουλος, Απέργης και Βασιλάκος έφτιαξαν ένα σερί 9 πόντων για τα Bulldogs για το 3-9. Στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει προβάδισμα 5 πόντων, με το σκορ να γράφει 7-12.

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και σε διψήφιο νούμερο, με τον Γαλάνη να κάνει το 7-17. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν κάπως να πλησιάσουν, έφτασαν μέχρι το -5(13-18), αλλά μέχρι εκεί. Δεν έκαναν το κάτι παραπάνω μέχρι το ημίχρονο ώστε να απειλήσουν περισσότερο και έτσι τα Bulldogs πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 15-22.

Ο Δημητρακόπουλος έδωσε πόντους πίσω από τα 6,75, ενώ ο Βασιλάκος πήρε σουτάκια από μέση απόσταση και με σερί δικά του καλάθια οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμα και στο +14(20-34). Τα Gallika and Piano δεν πέρασαν το «φράγμα» των δέκα πόντων στο επιμέρους σκορ και στην τρίτη περίοδο και έτσι οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το δεκάλεπτο με μία καλή απόσταση 12 πόντων (24-36).

Στην αρχή της περιόδου οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τρόπο να κρατήσουν τη διψήφια διαφορά, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν στη συνέχεια για λίγο να πλησιάσουν στους 7 πόντους (35-42). Όμως τα Bulldogs δεν είχαν… όρεξη να μπουν σε μπελάδες και οι Απέργης-Βασιλάκος ανέβασαν το σκορ στο 35-49 και έτσι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 37-49.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Βασιλάκος με 18 πόντους, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 ριμπάουντ. Από τα Gallika and Piano εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Αντώνης Σάρδης με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα Gallika and Piano είχαν 11/41 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 3/9 βολές, 35 ριμπάουντ, αλλά και 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη και 6 μπλοκ. Τα Bulldogs μέτρησαν 17/50 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 9/16 βολές, 45 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Επίσης έκαναν 7 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Gallika and Piano (Πιερρουτσάκος): Γκίκας 2(5ρ.), Κατσίκης, Κουμουτζέλης 3(4ρ.), Λαγουτάρης 6(5ρ.), Πιερρουτσάκος 5(2ρ.), Σάρδης 9(3ρ.). Σταθόπουλος 4(12ρ.), Σφήκας, Ιωάννου 8(4ρ.)

Bulldogs (Απέργης): George 2(3ρ.), Απέργης 8(6ρ.), Βασιλάκος 18(4ρ.), Γαλάνης 3(8ρ.), Δημητρακόπουλος 12(4ρ.), Κατωγιαννάκης 2(1ρ.), Κορκίδης 2(7ρ.), Λαζανάκης, Χειλάς 2(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος που έλεγξαν το ματς τα Bulldogs.