17/12/2023
Proboraptors 19 13 14 12 - 58 -
Black Mapa 5 13 6 16 - 40 -

Χριστούγεννα στην κορυφή οι Proboraptors!

Τη μοναξιά της κορυφής του δευτέρου ομίλου της D2-League συνεχίζουν να απολαμβάνουν οι Proboraptors, καθώς για την 14η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα την Black Mapa με 58-40 και έκαναν το 14/14!

Από πολύ νωρίς οι Proboraptors πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 7 πόντους του Κατσιμίχα, 4 του Αβούρη και 4 του Τραϊφόρου, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 19-5. Ο Αναγνωστόπουλος με 3 πόντους και ο Γιανναράκης με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα της πρώτης περιόδου, 32-18, με τους Βαλέντζη και Μουσούντα να πετυχαίνουν από 4 πόντους έκαστος. Ο Καλογερόπουλος με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση της Black Mapa σε εκείνο το διάστημα, 4 είχε ο Τόφαλος και ένα τρίποντο ο Κοντοπάνος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Βαλέντζη κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς με 8 πόντους του Μουσούντα και 4 του Αβούρη, έφτασε στο +22, 46-24. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να αντιδράσουν σε εκείνο το σημείο, παρά τα δίποντα των Αναγνωστόπουλου, Κάπουα και Γιανναράκη. Σκορ τρίτης περιόδου 46-24!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Proboraptors να επικρατούν με 58-40, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Κατσιμίχα, Λαμπρινού και Μουσούντα. Για την Black Mapa στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αναγνωστόπουλος, Τόφαλος, Παπαναστασόπουλος  και Καλογερόπουλος, καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν τη διαφορά.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/10 βολές, 23/46 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/7 βολές, 14/43 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Betsson MVP των Proboraptors ο Κατσιμίχας με 13 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Black Mapa ο Αναγνωστόπουλος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 6/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

Proboraptors (Βαλέντζης): Κατσιμίχας 13 (1), Αβούρης 11, Βαλέντζης 4, Λαμπρινός 7 (1), Μουσούντας 16, Τραϊφόρος 7

Black Mapa (Κάπουας): Αναγνωστόπουλος 15, Γιανναράκης 4, Κάπουας 2, Καλογερόπουλος 8 (2), Τόφαλος 6, Κοντοπάνος 3 (1), Παπαναστασόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!