23/12/2019
Beer Team 21 4 14 13 - 52 -
Peristeri Nets 12 12 15 11 - 50 -

Χριστουγεννιάτικη έκπληξη της Beer Team!

Την έκπληξη της έβδομης αγωνιστικής του έκτου ομίλου της D2-League έκανε η Beer Team, καθώς έσπασε το αήττητο των Peristeri Nets με 52-50,  οι οποίοι έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν μόνοι πρώτοι, μετά την νίκη των Lions κόντρα στους Kourkoutes.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Beer Team, καθώς με 8 πόντους του Κρεκούκη, 7 του Ζελάγια και δύο τρίποντες βόμβες του Ανδρέα Μαυράκη, προηγήθηκε με 21-12 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Τρωιάνος με 5 πόντους και ο Σιρινίδης με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ ένα έμμεσο τρίποντο είχε ο Hoti.

Στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου ο Θεοδοσόπουλος έβαλε 4 συνεχόμενους πόντους και έδωσε στους γηπεδούχους αέρα 11 πόντων, 25-14. Στην συνέχεια, όμως, του πρώτου μέρους το συγκρότημα του Κοζαδίνου πήρε μπρος και με 6 πόντους του Bilik, 4 του Περδετζόγλου και δίποντο του Σιρινίδη, πλησίασε στον πόντο, 25-24!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 39-39. Το δίδυμο Θεοδοσόπουλου – Ανδρέα Μαυράκη έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των Μπυρόβιων με 7 και 3 πόντους, αντίστοιχα, ενώ για τους Peristeri Nets 6 πόντους είχε ο Ντιαρά και 5 πρόσθεσε ο Περδετζόγλου. Σκορ τρίτης περιόδου 39-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ντέρμπι ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, με την Beer Team να προηγείται δύο φορές με 5 πόντους, 48-43 & 50-45, 1:30 για το τέλος, χάρη σε 6 πόντους του Γρατσία. Οι Περιστεριώτες, όμως, κατάφεραν με 4 πόντους του Κανή και έμμεσο τρίποντο του Περδετζόγλου να φέρουν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 50-50, 30″ για τη λήξη. Ωστόσο, την τελευταία λέξη του αγώνα την είπε ο Ζελάγια, καθώς με follow μετά από αστοχία προσπάθεια του Θεοδοσόπουλου, χάρισε την μεγάλη νίκη στην ομάδα του με 52-50!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/18 βολές, 14/29 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/13 βολές, 20/51 δίποντα και 1/12 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Mvp της Beer Team ο Ζελάγια με 11 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 2/3 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Peristeri Nets ο Bilik στην τελευταία του εμφάνιση με τους Περιστεριώτες με 8 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 2/7 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορά και έκανε 2 λαθάκια.

Beer Team (Μαυράκης Μ.): Μαυράκης Α. 9 (3), Νεραντζής, Κρεκούκης 12, Θεοδοσόπουλος 11 (1), Γρατσίας 8 (1), Τζατζαράκης 1, Μαυράκης Μ., Ζελάγια 11 (1)

Peristeri Nets (Κοζαδίνος): Κανής 6, Γιατζιτζόγλου, Bilik 8 (1), Hoti 3, Σιρινίδης 6, Περδετζόγλου 12, Ντιαρά 6, Τρωιάνος 9

Τι μας άρεσε: Οι δύο φανταστικές ασίστ του Ζελάγια σε Κρεκούκη και Θεοδοσόπουλο, όπως επίσης και το νικητήριο καλάθι του Κώστα!