12/12/2022
Golden Boys 8 24 16 13 - 61 -
Χάνειball 7 12 19 16 - 54 -

Χρυσό 13άρι!

Την 13η νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια, πέτυχαν το βράδυ της Δευτέρας 12 Δεκεμβρίου στο Basketaki Arena οι Golden Boys, καθώς ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και επικράτησαν 61 – 54 απέναντι στην μαχητική Χάνειball.

Με το μυαλό τους την άμυνα, έπεσαν οι δυο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Golden Boys να έχουν μικρό προβάδισμα με 8 – 7. Ο Μπυνιχάκης έβαλε ένα τρίποντο, με Δαπόλα και Α.Χαχάμη να προσφέρουν από ένα καλάθι για τους γηπεδούχους, ενώ για την Χάνειball ξεχώρισε ο Καραμπάς με 4 πόντους, με τον Μπελεφάντη να σκοράρει από τα 6.75.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί στην επίθεση και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ανδρέα Χαχάμη με 13 πόντους, ξέφυγαν στο τέλος του ημιχρόνου με 32 – 19. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Χάνειball που αντιμετώπιζε πρόβλημα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, είχε τον Κ.Κ. Χριστόπουλο να ξεχωρίζει με δύο τρίποντα.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο έκαναν οι φιλοξενούμενοι και με τριάδα φωτιά στην επίθεση του Κ.Σ. Χριστόπουλο(5), Κ.Κ. Χριστόπουλο(4) και Καραμπά(4), πλησίασαν στους πέντε. Μετά το πεντάλεπτο, οι πρωτοπόροι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με πρώτο βιολί τον Σκλαβενίτη με 4 πόντους και τρίποντες βόμβες από Β.Χαχάμη, Σταματάκη και Μπυνιχάκη, έστειλαν ξανά την διαφορά σε διψήφιο αριθμό(48-38).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Χάνειball πάλευε να μπει ξανά στην διεκδίκηση του παιχνιδιού με Καραμπά και Κ.Κ. Χριστόπουλο να παίρνουν την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 5 πόντους, αλλά οι πρωτοπόροι βρίσκοντας συνεχώς λύσεις στην επίθεση με Β.Χαχάμη(5), Α.Χαχάμη(4) και τρίποντο του Σταματάκη, έφτασαν σε μία ακόμα νίκη με 61 – 54, μένοντας αήττητοι στον δεύτερο όμιλο της Development2.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ανδρέας χαχάμης με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Χριστόπουλος με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Golden Boys είχαν 11 / 46 δίποντα, 9 / 36 τρίποντα, 12 / 21 βολές, κατέβασαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη. Η Χάνειball είχε 17 / 41 δίποντα, 5 / 24 τρίποντα, 5 / 8 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 12 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη.

Golden Boys(Α.Χαχάμης): Δαπόλας 5(12ρ.), Κατσούλης, Λαλιώτης 3, Νικολιδάκης, Σκλαβενίτης 4, Σταματάκης 8, Α. Χαχάμης 20(13ρ.), Β. Χαχάμης 11, Μπυνιχάκης 10(9ρ.).

Χάνειball(Δ. Χριστόπουλος): Δαμουλάκης 2(8ρ.), Καραμπάς 13(9ρ.), Κότσιφας, Μπελεφάντης 5, Ι. Χριστόπουλος 6(10ρ.), Κ.Κ. Χριστόπουλος 19, Δ. Χριστόπουλος 2, Κ.Σ. Χριστόπουλος 7.

Τι μας άρεσε: Οι δύο εντυπωσιακές τάπες από Β.Χαχάμη και Ι.Χριστόπουλο και η ενέργεια που είχε το παιχνίδι!