05/05/2023
Golden Boys 26 12 12 12 - 62 -
Σκόρπιοι BC 15 11 12 17 - 55 -

«Χρυσοί» οι Golden Boys, αήττητοι πρωταθλητές της D2!

Παρασκευή βράδυ στο ASH και η μεγάλη ώρα είχε φτάσει. Οι δύο κατά κοινή ομολογία καλύτερες ομάδες της χρονιάς στη Development 2 είχαν φτάσει στο μεγάλο τελικό. Golden Boys και Σκόρπιοι BC θα κονταροχτυπιόντουσαν για 40 λεπτά για να δούμε ποιος θα είναι τελικά ο μεγάλος πρωταθλητής. Οι Σκόρπιοι προσπάθησαν πολύ, αλλά οι Golden Boys ήταν αήττητοι όλη τη χρονιά για κάποιο λόγο και αυτό ακριβώς απέδειξαν, νικώντας σχετικά εύκολα και κατακτώντας την κορυφή της κατηγορίας.

Οι Golden Boys ξεκίνησαν το παιχνίδι με το μαχαίρι στα δόντια μη θέλοντας να αφήσουν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους αντιπάλους τους. Ποντικός και Μπυνιχάκης ήταν φανταστικοί και έδωσαν μεγάλη ώθηση στην ομάδα τους. Από την άλλη οι Σκόρπιοι μάτσαραν την ένταση των αντιπάλων τους σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, αλλά δεν ήταν το ίδιο εύστοχοι. Η πρώτη περίοδος έληξε με 26-15 υπέρ των Golden Boys και αυτό ήταν το πρώτο μεγάλο βήμα για τον τίτλο, αφού σε όλο το υπόλοιπο ματς ουσιαστικά διαχειρίστηκαν αυτό το προβάδισμα.

Στη δεύτερη περίοδο τη σκυτάλη πήρε ο φυσικός ηγέτης των Golden Boys, Ανδρέας Χαχάμης, ο οποίος έβαλε σημαντικά καλάθια και πάλευε πολύ στα ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά Ασπρούλης και Χειράκης προσπαθούσαν για τους Σκόρπιους, αλλά ήταν απελπιστικά μόνοι στην επίθεση. Το 38-26 του ημιχρόνου έμοιαζε δίκαιο σε ένα ματς με μεγάλη ένταση και λίγο μπάσκετ.

Αν στο πρώτο ημίχρονο είδαμε λίγο μπάσκετ, τότε στο δεύτερο η κατάσταση ξέφυγε. Ελάχιστες προσπάθειες έβρισκαν το στόχο και για τις δύο ομάδες και τα ομαδικά φάουλ είχαν συμπληρωθεί από πολύ νωρίς, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πηγαίνουν συνεχώς στις βολές. Η «γραμμή της φιλανθρωπίας» δεν αποδείχτηκε και τόσο φιλάνθρωπη για τις δύο ομάδες, αφού τα ποσοστά τους ήταν τραγικά και έμελλε να γίνουν ακόμα χειρότερα στην τελευταία περίοδο.

Το 50-38 της τρίτης περιόδου δεν άφηνε περιθώρια στους Σκόρπιους που αν ήθελαν να στεφθούν πρωταθλητές έπρεπε να αντιδράσουν γρήγορα. Η αλήθεια είναι ότι το έκαναν και προς το τέλος κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά στα δύο σουτ, αλλά κάπου εκεί μίλησε το «κρυφό» χαρτί των Golden Boys, Χερτζ Μπυνιχάκης, ο οποίος με ένα γκολ-φάουλ και ένα τρίποντο έσβησε μια για πάντα τις ελπίδες των Σκόρπιων. Ελπίδες που πιθανώς να μην είχαν σβήσει αν οι Σκόρπιοι ήταν στοιχειωδώς εύστοχοι στις βολές, αφού είχαν 23/48!!! Όχι ότι οι Golden Boys ήταν καλύτεροι με 15/35, αλλά όταν είσαι πίσω στο σκορ και χάνεις και τις βολές δεν έχεις καμιά τύχη. Το ματς ήταν σκληρό, εκτελέστηκαν συνολικά 83 (!) βολές, το πάθος ξεχείλιζε, αλλά τελικά αυτοί που κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και το κύπελλο ήταν οι Golden Boys με 62-55.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε φυσικά ο Ανδρέας Χαχάμης με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά το κλειδί της νίκης ήταν ο Χερτζ Μπυνιχάκης με 16 πόντους και πολύ κρίσιμα καλάθια.

Οι Golden Boys τελείωσαν τον αγώνα με 16/45 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 13/35 βολές, 40 ριμπάουντ και 12 ασίστ για 15 λάθη. Από την άλλη οι Σκόρπιοι BC είχαν 13/51 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 23/48 βολές, 52 ριμπάουντ και 7 ασίστ για 15 λάθη.

Golden Boys: Δαπόλας 2, Κατσούλης, Κούγιας, Λαλιώτης 1, Μπάστας, Νικολιδάκης 3 (1), Ποντικός 15 (8 ασίστ), Σκλαβενίτης, Σταματάκης, Χαχάμης Α. 18 (2), Χαχάμης Β. 5, Μπυνιχάκης 16

Σκόρπιοι BC: Ασπρούλης 16, Βεζυράκης 2, Δήμου 3, Καρπούζας 1, Μιχαλόπουλος 7, Πατσιαλής 4 (1), Σαραντάρης 3 (1), Τέγος 7 (10 ριμπ.), Χειράκης Δ. 10 (1), Χειράκης Ν. 2

Τι μας άρεσε: Το κλίμα δε χάλασε ανάμεσα στις δύο ομάδες παρά το πολύ σκληρό παιχνίδι.