29/10/2023
Brooklyn Nerds 8 18 20 17 - 63 -
Chicago Hulks 10 18 17 10 - 55 -

«Χτίζουν» σερί οι Brooklyn Nerds!

Συνέχεια στο σερί νικών τους έδωσαν οι Brooklyn Nerds που το βράδυ της Κυριακής 29 Οκτωβρίου ξεπέρασαν το εμπόδιο των Chicago Hulks με σκορ 63-55. Οι Nerds για 3η συνεχόμενη αγωνιστική φεύγουν με χαμόγελα από το γήπεδο, φτάνοντας έτσι στο 4-2, με τους Chicago Hulks να βάζουν τέλος σε ένα σερί 4 νικών και να βλέπουν το ρεκόρ τους να πηγαίνει στο 4-3.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ παραγωγικότητας. Ο Τιγγινάγκας ξεκίνησε καλά για τους Hulks οι οποίοι προηγήθηκαν 4-8. Από την άλλη πλευρά ο Ζαμπούρας πάτησε παρκέ και άρχισε να κάνει αισθητή την παρουσία του αμέσως, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 8-10 το οποίο ήταν και το σκορ το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός ανέβηκε κάπως και οι δύο ομάδες πήραν πιο σωστές αποφάσεις στις επιθέσεις τους. Ο Ζαμπούρας έβαλε μπροστά την ομάδα του για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα του ματς (16-14), ενώ στη συνέχεια είχαμε αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα. Ο Κουρής έκανε καλή δουλειά και έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκλεισαν το δεύτερο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 26-28.

Οι Chicago Hulks πήραν και προβάδισμα έξι πόντων, το οποίο «έσβησαν» στη συνέχεια οι γηπεδούχοι. Φορτσάτος και Κόσσυβας έκαναν πολλά πράγματα επιθετικά και οι Nerds έκαναν το προσπέρασμα για το 44 42. Μάλιστα μπόρεσαν να μείνουν μπροστά στο σκορ μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 46-45.

Ανεβασμένη απόδοση είχαν οι γηπεδούχοι και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, φτάνοντας στο +8(53-45). Ντέμος και Φουντάς προσπάθησαν να ξαναβάλουν την ομάδα τους στην διεκδίκηση της νίκης, αλλά οι Brooklyn Nerds είχαν έναν πολύ καλό Ζαμπούρα που με τις προσπάθειές του πήγε το σκορ στο 62-53. Έτσι τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη με 63-55.

Betsson MVP του ματς αναδείχθηκε ο Δημήτρης Ζαμπούρας με 17 πόντους, 4 ασίστ και 11 ριμπάουντ. Από τους Chicago Hulks ξεχώρισε ο Δημήτρης Φουντάς με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Οι Brooklyn Nerds είχαν 24/55 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 9/19 βολές, 53 ριμπάουντ, όπως και 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 17 λάθη και 3 μπλοκ. Οι Chicago Hulks μέτρησαν 15/52 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 10/19 βολές, 39 ριμπάουντ και 15 ασίστ. Επίσης είχαν 10 κλεψίματα, 8 λάθη και 4 μπλοκ.

Brooklyn Nerds (Φορτσάτος): Ζαμάνης 3(4ρ.), Ζαμπούρας 17(11ρ.), Καραδάκης, Κοντογιάννης 11(3ρ.), Κόσσυβας 11(8ρ.), Λιατόπουλος 2(2ρ.), Παπαναστασίου, Πατσιμάς 5(4ρ.), Φορτσάτος 14(11ρ.)

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας Α.): Αληγιάννης, Βράνας, Καραμπίνος 9(3ρ.), Κούτρης 10(2ρ.), Λύτρας 4(4ρ.), Ντέμος 6(2ρ.), Παρσόπουλος 2(7ρ.), Τιγγινάγκας Ν. 11(1ρ.), Φουντάς 13(14ρ.)

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Brooklyn Nerds στο τέταρτο δεκάλεπτο.