15/05/2024
Αναλώσιμοι 21 14 19 10 - 64 -
Most Wanted 14 16 15 14 - 59 -

"Χτύπησαν" εκεί που... έπρεπε οι Αναλώσιμοι!

Έπειτα από ένα αμφίρροπο και πολύ όμορφο παιχνίδι που διεξήχθη στο ΣΕΦ, οι Αναλώσιμοι κάθε φορά που οι Most Wanted πλησίαζαν, έβρισκαν απαντήσεις και έφτασαν στην επικράτηση με τελικό σκορ 64-59.

Τα δύο ταλαντούχα φόργουορντ από Αναλώσιμους και Most, Χρηστακάκος και Κουσάκης ήταν και αυτά που τράβηξαν τα βλέμματα στην αρχή της αναμέτρησης, απειλώντας κυρίως με ατομικές ενέργειες. Ο Ντούγιας είπε στον πρώτο "είμαι... εδώ" και με τρομερή έφεση πίσω από τα 6.75 έγραψε το 21-14 για την παρέα του Νικολόπουλου. Οι κακές άμυνες των φιλοξενούμενων τους στέρησαν τη δυνατότητα για προσπέρασμα, καθώς ο Καραμασιώτης τα έβαζε από μακρυά, ο Κοταράκος όμως δεν είχε αντίπαλο στο ποστ και κράτησε μπροστά τους γηπεδούχους, με σκορ 35-30 για ημίχρονο.

Ο Αντρέας ο Θεοδώρου μας έδειξε μέσα σε λίγα λεπτά την τρομερή ποιότητα που έχει και με απανωτούς πόντους έφερε το παιχνίδι κοντά. Εκεί που φανηκενπως οι "λευκοί" μπορούσαν να το... τουμπάρουν, ένα τρίποντο του Αντωνιάδη και τ ακολασία των Κοταράκου και Ντούγια κρατούσαν ακόμα στο... τιμόνι τους Αναλώσιμους, με το σκορ της τρίτης περιόδου να κλείνει στο 54-45 και πλέον τα περιθώρια να στενεύουν για τους Most. Ακόμα και αν η προσπάθεια των φιλοξενούμενων ήταν φιλότιμη και μέχρι... τέλους, δεν κατάφεραν να περάσουν μπροστά, με τους Αναλώσιμους να κάνουν μια από τις καλύτερές τους εμφανίσεις και να επικρατούν με τελικό σκορ 64-59.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωτήρης Χρηστακάκος με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Δημήτρης Κουσάκης με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο, ένα λάθος.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 3, Μανώλης 3, Τόγιας 1, Ντούγιας 15, Κοταράκος 14, Χρηστακάκος 14, Πολύδωρος 6, Νικολόπουλος, Ζάφειρας 8.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Θεοδώρου 23, Καραμασιώτης 9, Παπαδόπουλος 7, Μήτσης, Μιτζέλος 3, Κουσάκης 13, Ντάνασης 4.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!