25/11/2023
Airμπωλ 9 9 14 11 - 43 -
Circle BC 6 14 14 13 - 47 -

Χτίζει σερί και “βλέπει” τετράδα η Circle BC!

Τρίτη διαδοχική νίκη για τους Μωβ που έχουν αναθαρρήσει βαθμολογικά και ψυχολογικά, βλέποντας τον στόχο της τετράδας πιο ορατό από ποτέ.

Σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κιάμου ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματική, μπαίνοντας σε θέση οδηγού με καλάθια των Κόππολα (4π.), Παπαδάκη (3π.) και Ψύκου (2π.), ενώ η Circle απάντησε με το δίδυμο Ζυγούρης (4π.) - Μανσόλας (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-6.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι μετέπειτα νικητές, όντες πολύφωνοι και βρίσκοντας λύσεις στο ανοιχτό γήπεδο, πήραν κεφάλι στο σκορ. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν από την άλλη οι Airμπωλ, παρά την προσπάθεια των Μουσταφέρη (4π.), Κόππολα (3π.) και Ψύκου (2π.), οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με -2. Σκορ ημιχρόνου, 18-20.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-14 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Οργίνος (7π.), Παπαδάκης (3π.), Μουσταφέρης (2π.) και Κόππολα (2π.) τράβηξαν κουπί για τους γηπεδούχους, ενώ οι μετέπειτα νικητές βασίστηκαν στους Μανσόλα (6π.), Μπακόπουλο (4π.) και Καραγκίκα (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 32-34.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Circle με πρωταγωνιστή τον Μανσόλα (10π.) λύγισε τους Airμπωλ που έμειναν από δυνάμεις, παρά την πολύ καλή προσπάθεια των Ψύκου (7π.), Κόππολα (2π.) και Οργίνου (2π.), και πανηγύρισε μια πολύτιμη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Airμπωλ είχαν 14/42 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 3/11 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Circle BC είχε 19/59 δίποντα, 2/17 τρίποντα και 3/10 βολές. Μάζεψε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 11 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Ματσούκας 4 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Μουσταφέρης με 6 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Airμπωλ (Ψύκος): Κόππολα 11, Κυριάκος, Μουσταφέρης 6, Οργίνος 9 (1), Παπαδάκης 6 (2), Ψύκος 11 (1).

Circle BC (Γεωργίου): Ζυγούρης 8 (1), Καραγκίκας 6, Μανσόλας 20, Ματσούκας 4, Μπακόπουλος 6, Τσουμέτης 3 (1).

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων.