17/10/2023
Buzzer Eaters 11 8 17 24 - 60 -
Tripodiakos 17 14 19 16 - 66 -

Χτίζει σερί ο Τριποδιακός!

Την δεύτερη νίκη του στον δεύτερο όμιλο της Master league έκανε ο Τριποδιακός, καθώς επικράτησε στο κλειστό του Κολωνού με 60-66 τους Buzzer Eaters, παίζοντας ωραίο και γρήγορο μπάσκετ στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού.

Το ξεκίνημά του αγώνα ήταν ισάξιο με τις δύο ομάδες να μπαίνουν καλά στο παρκέ, δείχνοντας από την αρχή ότι θα δούμε ένα ωραίο παιχνίδι. Μεγάλη ενέργεια στην ομάδα του Τριποδιακού έδωσε ο Στυλιανός Κοπτσάς, καθώς προσπαθούσε να χτυπήσει συνέχεια στον αιφνιδιασμό και σκόραρε 9 πόντους με ένα τρίποντο. Για τους γηπεδούχους ο Ρίζος σκόραρε 4 πόντους στην αρχή και το σκορ διαμορφώθηκε 11-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τον Τριποδιακό να συνεχίζει στο ίδιο ρυθμό επιθετικά, αλλά παίζοντας και καλύτερη άμυνα, καθώς άφησε την ομάδα των Buzzer να σκοράρει μόνο 8 πόντους στην δεύτερη περίοδο. Τα αδέρφια Κοπτσά ήταν ήταν αυτά που ξεχώρισαν πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με τον Στυλιανό να σημειώνει 5 και τον Άγγελο 4 πόντους, ανεβάζοντας την διαφορά στους 12. Η ομάδα των Buzzer πήρε βοήθεια μόνο από τον Νιφόρα που σκόραρε 5 πόντους.

Η συνέχεια του παιχνιδιού ήταν ανάλογη, με τον Τριποδιακό να κρατάει την διαφορά σταθερά πάνω από τους δέκα πόντους και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Τρομερός Καλδής με δύο τρίποντα έδωσε αέρα στην ομάδα του, μαζί του και ο Μαυράκης (2π) που κυριαρχούσε στα ριμπάουντ.

Μεγάλη προσπάθεια στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού από τους γηπεδούχους να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τον εκπληκτικό Νιφόρα να σημειώνει 7 κρίσιμους πόντους. Δεν έχασαν όμως την ψυχραιμία τους οι φιλοξενούμενοι και πήραν ένα σπουδαίο διπλό με 60-66.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καλδής με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Νιφόρας με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 λάθος.

Οι Buzzer Eaters είχαν 5/14 βολές, 17/44 δίποντα, 7/24 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκαναν 12 κλεψίματα και 18 λάθη. Από την άλλη ο Τριποδιακός είχε 14/21 βολές, 17/48 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Μάζεψε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκανε 12 κλεψίματα και 16 λάθη.

Buzzer Eaters (Ρίζος): Ζαννιάς 11 (3), Δεδεμάδης, Ρίζος 14, Βουνισέας 2, Καυκάς 4, Αρβανίτης 2, Παυλόπουλος 8 (2), Νιφόρας 19 (2).

Τριποδιακός (Νίκας): Κοπτσάς Σ. 24 (3), Καλδής 14 (2), Νίκας 11 (1), Πιτταράς 1, Μαυράκης 5 (1), Τσαγκάρης 2, Δημητρακόπουλος, Κοπτσάς Α. 9, Θεοδωρικάκος.

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των γηπεδούχων για την ανατροπή!