63
Coble 10 28 43 63 - 63 -
Πανικός BC 12 24 40 47 - 47 -

Χτίζουν και άλλο το momentum οι Coble!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με χαμηλό σκορ, κάτι που ευνόησε τους Coble, οι οποίοι βρέθηκαν να προηγούνται με 5 πόντους (7-2) στα πρώτα 4 αγωνιστικά λεπτά, κάτι που άλλαξε γρήγορα καθώς έκτοτε ο Πανικός "έτρεξε" ένα εντυπωσιακό σερί 10-0, ανακτώντας το προβάδισμα παίρνοντας ενέργεια από την καλή του άμυνα, οδηγώντας τους αντιπάλους του σε άστοχα και βεβιασμένα, ενίοτε σουτ. Το χαμηλό σκορ επικράτησε και έτσι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες στο 10-12.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ήταν η σειρά των Coble να "χτίσουν" το δικό τους σερί (8-0). Έκλεψαν μπάλες και έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο. Έπαιξαν πολύ αποφασισμένα, και κέρδισαν τους αντιπάλους τους μέσα στην ρακέτα. Η σχετική αστοχία από την γραμμή των 6.75 δεν τους επέτρεψε να διευρύνουν περαιτέρω την ήδη υπάρχουσα υπέρ τους διαφορά, ενώ ένα έμμεσο τρίποντο του Αντωνάκη και ένα... άμεσο του Ψοφογιώργου, εκμηδένισαν την διαφορά (24-24). Η κόρνα που σηματοδότησε την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, "συνάντησε" το σκορ στο 28-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η λέξη που χαρακτήρισε τους Coble ήταν μία: αυτοπεποίθηση. Μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ για να πάρουν ό,τι είχε να τους δώσει ο Πανικός. Κατάφεραν να κλέψουν μπάλες παίζοντας κατά κόρον άμυνα ζώνης, στην οποία μάλιστα δεν δίσταζαν να στέλνουν βοήθειες όταν αντιλαμβάνονταν πως κάποιος αντίπαλος παίκτης είχε "εγκλωβιστεί". Η διαφορά "άγγιξε" το ψυχολογικό όριο των 10 πόντων (41-31), αλλά ο Αντωνάκης την μείωσε, με 2 εύστοχες βολές και ένα τρίποντο (41-36). Ο ανοιχτός ρυθμός που διείπε το παρκέ στα τελευταία λεπτά της περιόδου ευνόησε τον Πανικό, μιας και το μπασκετικό... "έδαφος" ήταν πρόσφορο για να ανοίξουν οι σφιχτές άμυνες που είχαν οι αντίπαλοί τους μέχρι πρότινος, κάτι που οδήγησε τις δύο ομάδες στους 43 και 40 συνολικούς πόντους αντίστοιχα, με την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το καλάθι που πέτυχε ο Δημήτρης Ψοφογιώργος στα 6:34 (45-44),  σηματοδότησε την τελευταία φορά που οι δύο ομάδες θα έφταναν κοντά στο σκορ, καθώς οι Coble "ξετύλιξαν" στο παρκέ ένα απίστευτο ξέσπασμα, αφού αφενός οι δυνάμεις του Πανικού έδειχναν να τον εγκαταλείπουν και αφετέρου οι Coble εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία τους, κυρίως τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο. Κάπως έτσι, διαμορφώθηκε το τελικό σκορ στο 63-47.

Bettson Greece MVP "παρασημοφορήθηκε" ο Θεόδωρος Παπίας, ο οποίος σε 36 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 31 πόντους, 3 αμυντικά ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος (26EFF)

Coble-δίποντα: 22/43 (51%) τρίποντα: 2/21 (10%) βολές: 13/24 (54%)

Νικολαίδης 5, Ντίσλης 16, Τζιούφας 2, Τσακμάκας 9

Ο διακριθείς του Πανικού ήταν ο Δημήτριος Αντωνάκης, ο οποίος σε 39 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 18 πόντους, 9 αμυντικά ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη (18EFF)

Πανικός-δίποντα: 16/45 (36%) τρίποντα: 3/19 (16%) βολές: 6/11 (55%)

Καρανάτσιος 2, Κοντόπουλος 3, Νικολόπουλος 2, Τσελεκίδης 5, Ψοφογιώργος Δημήτρης 15, Ψοφογιώργος Αθανάσιος 2